Ülkemizde trafik düzenini oturtmak ve herkesin kurallara uymasını sağlamak amacıyla cezalar arttırıldı.

Yeni düzenlemeyle birlikte üzerinde bulunduğumuz mevsim şartlarında trafikte uyum sağlamak ve can, mal kaybına sebeb olmamak amacıyla Kış lastiği takmayan sürücülere ceza uygulanacak. Birçoğumuzun kar lastiği olarak bildiğimiz kış lastiğine gün geçtikçe verilen önem artıyor. 90’lı yıllarda hiç kış lastiği tanımı bulunmazken günümüze geldiğimizde artık bütün araç kullanıcılarının birer kış lastiği var. Ayrıca kış lastiği takmayan sürücülere yeni cezalar da yolda.

[irp posts=”15509″ name=”Wikipedia’ya PC ve Mobil’den Nasıl Girilir”]

Kış Lastiği Nedir ?

Kış lastiği havaların soğumasıyla ortaya çıkan Don, Buzlanma, Gizli Buzlanma veya Kar gibi aracınızın yol tutuşunu azaltacak durumlarda naylon ve kauçuk maddelerin oranlanmasıyla icad edilen, bu tür havalar yol tutuşunu ve güvenliği maksimuma çıkarmayı amaçlayan lastik türüdür. Yaz lastiğinden ayırıcı özelliği yumuşak olması ve lastik deseninin farklı olmasıdır. Yaz günlerinde bu lastik kullanmamalıdır. Kullanıdığı taktirde aracın yol tutuşunu ve fren mesafesini azaltıp araç içi güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ayrıca konforu düşürüp uzun mesafeli yolculuklarda sürücüyü yorabilir.

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?

Kış lastiği takmamanın aslında birçok cezası bulunmakta, kar yağdığında sürücüyü yorması, yol tutuşunu azaltarak can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atmasının dışında trafik ekiplerince 625 TL para cezası uygulanmakla beraber aracın çekilmesi de uygulanacak cezalar arasında. 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında Türkiye Şöförler Ve Otomobilciler Fedarasyonu başkanı Fevzi Apaydın‘ın açıklamalarına istinaden 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan sürücülere 625 tl para cezası uygulanacak ve ardından lastikler, kış lastiğine çevirilene kadar araç tutulacak yada bağlanacaktır.

Kış Lastiği Takmazsak Ne Olur?

Kış lastiği kullanılmadığı taktirde yoğun kar yağışlarında aracınız buzlu zemin üzerinde gidemeyecektir. Araç zemin üzerine tutunamayacak ve seyir halinizi tehlikeye atacaktır. Videoda da bu durumu görebilirsiniz.

Dip Not : Zorunluluk sadece ticari araçlar için geçerlidir.

[irp posts=”32384″ name=”Merakla beklenen Pokemon Dedektif Pikachu fragmanı yayımlandı!”]

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir