İnternet hızının düşük olmasından şikayet edenlere müjde! Artık ışık hızında internet dönemi Li-Fi ile başlıyor. Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Doç.Dr. Volkan Rodoplu Li-Fi adını verdiği önemli bir çalışmaya imza attı.

Işık üzerinden internet sistemleri konusunda önemli olan bu adım ile wi-fi’den binkat daha hızlı video indirebileceksiniz. Yani ışık üzerinden haberleşme anlamına gelen Li-Fi, Wi-Fi’ya kıyasla binkat daha iyi performansa sahip olacak.

Li-Fi (Light Fidelity) Nedir?

Henüz geliştirilme aşamasında olan kablosuz bağlantı teknolojisi. Görünür ışık iletişimi kullanan Li-Fi ile, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir.Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir. (kaynak: wikipedia)

Rodoplu’nun bu buluşu dünyaca ünlü bilimsel dergi olan IEEE Access’de yayınlandı.

Covid-19 ile evlerimizden eğitim alıp, toplantılar yapıp, görüntülü sohbetler ile hasret giderdiğimiz şu günlere ilaç gibi gelecek olan bu buluş ile artık görüntü kalitesi daha yüksek, indirme hızı daha fazla ve interne’timiz kesintisiz olacak.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir