Medya sektörü; piyasa talebi standart, protokol ve birlikte çalışabilirlik alanında hızla aynı noktaya yönelirken, IP merkezli bir geleceğe doğru büyük bir sıçrayış yapıyor. Sony’nin yayın sektöründeki müşterileri, tek bir ağ kablosu üzerinden kaliteli canlı HD ve 4K video, ses ve senkronizasyon sinyalleri gönderme kabiliyeti nedeniyle IP’yi giderek daha fazla benimsiyor ve IP Live Prodüksiyon Altyapısını gelecek yıllarda ticari öneme sahip alanların ilk sıralarında görüyorlar.

Yalnızca geçtiğimiz 12 ayda, sektörün önemli aktörleri BBC, TPC, TV Globo, Sky Perfect, JSAT Corporation, NEP Australia ve CCTV, şimdiden etkileyici boyutlara ulaşan, IP’de etkin faaliyete geçiş yapan ve bunun avantajlarından faydalanan küresel yayın ve özel hizmet şirketleri kervanına katıldı. Sony, küresel alanda 31’in üzerinden Canlı IP Projesi sunarak IP merkezli geleceğin kolaylaştırılması için müşterileriyle yaptığı işbirliğine olan bağlılığını güçlendirdi.

Dünya çapında 60’ın üzerinde iş ortağından oluşan bir ağ

Birlikte çalışabilirlik, açık standartlar ve sağlam bir teknoloji platformu, sektörün IP’ye geçişinin başlıca katalizörleri. Devoncroft 2017 Büyük Yayın Anketi Küresel Eğilim Endeksi’ne göre, yayıncılar, Açık Ekosistemleri (Tek Satıcı Üzerinden Ekosistemler), kapsamlı teknoloji ve ürün portföylerini altyapılarını IP’ye yükseltmede en önemli itici güçler arasında sayıyor.

Sony, IP’nin yalnızca aktarım için kullanılmasının canlı prodüksiyon sistemini SDI’dan daha verimli ve pratik bir yaklaşım haline getirmeye yetmeyeceğine inanıyor. IP’nin tüm avantajlarından faydalanmak için, sistemlerin ek akıl barındırması gerekiyor: yeni birlikte çalışabilirlik ve açık standart seviyelerini teşvik etmek amacıyla sektörle yapılan işbirliğinden çıkarılan bir akıl. Artık 60’ın üzerinde üreticisi ile iftihar eden IP Alliance’ın bir üyesi ve Advanced Media Workflow Association’ın (AMWA) asli üyelerinden biri olarak Sony, Ağ Tabanlı Medya Açık Teknik Özellikleri’nin (NMOS-04/05) geliştirilmesine, benimsenmesine, standartlaştırılmasına ve rafine edilmesine büyük katkı sağlamıştır ve NMOS IS-06’nın geliştirilmesine aktif katılımına devam etmektedir.

Neden IP?

Paquet şöyle açıklıyor: “IP, canlı prodüksiyonun bugünü ve yarını.” “Günümüzde her büyük projenin, yeni stüdyonun, yeni haber aracının, uygulamanın IP kullandığı veya IP’yi merkezine oturttuğu büyük bir geçişin ortasındayız. Yalnızca geçtiğimiz yılda görülen müşteri benimseme hızı bile piyasanın hızla IP odaklı bir geleceğe yöneldiğini gösteriyor. Bizim işimiz ise stratejik ve operasyonel bir sağlayıcı olarak bu potansiyeli en iyi şekilde açığa çıkarmalarına yardım etmek.”

Maliyet tasarruflu, sağlam ve esnek teknolojiler: BBC Studioworks, yenilediği Television Centre’ı, açık standartlar yaklaşımının yanında sunduğu hepsi bir arada çözümler nedeniyle Sony teknolojisini tercih ederek, Sony IP üzerinden 4K yatırımı ile geleceğe dönük hale getirmeyi seçti. BBC Studioworks Ticaret Müdürü Meryl McLaren şunları söyledi: “Misyonumuz, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu en sağlam ve esnek teknolojilerle donatılmış, rekabetçi fiyatlarla çalışan stüdyolar sunmak. Seçtiğimiz teknolojinin, konum, personel ve daha geniş anlamda müşteri deneyimiyle birlikte Television Centre’ı Birleşik Krallık’ın televizyonculuk bakımından en iyi yeri haline getirmeye yardımcı olacağından eminiz.”

SMPTE ST 2110 ile birlikte çalışabilirlik: NEP Australia, eşsiz IP tabanlı uzak prodüksiyon tesisi için, hepsi SMPTE ST 2110’a hazır olan Sony HDC-4300 kameralar, XVS-6000 ve XVS-8000’in yanı sıra çeşitli Sony OLED ve LCD monitörleri seçti. XVS serisi anahtarlayıcılar, esneklikleri sayesinde HD, 4K, SDI veya IP tabanlı ortamlarda kullanılabiliyor.

Eş zamanlı yayında esneklik: İsviçre Teknoloji ve Prodüksiyon Merkezi de IP tabanlı Ultra Yüksek Çözünürlüklü (UHD) canlı prodüksiyona yönelik dünyanın ilk naklen yayın araçlarından birinin oluşturulmasında ve donatılmasında Sony’nin teknoloji kalitesi ile yeniliğine güvendi. Teknik hizmet sağlayıcısı, müşterilere 4K ve HDR gibi son teknoloji standartlarını sunma isteğini gerçekleştirmek için HDC- 4300 kameralar ve birinci sınıf 4K IP XVS resim masalarından oluşan bir kombinasyon satın aldı. Sonuçta ortaya çıkan naklen yayın aracı; UHD ve HDR özellikli, tamamen IP tabanlı ve sıkıştırmasız SMPTE ST2110 ile çalışıyor.

 

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”24282″ name=”Köpek gezdirenlerin yaptığı 5 hata!”]

[irp posts=”24329″ name=”Hatırlarken Sol, Öğrenirken Sağ Yumruk!”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir