Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ‘yaşam potansiyelini’ incelemek üzere Satürn’ün en büyük uydusu Titan’a bir drone gönderecek.

Dragonfly isimli drone, Titan’a giderek uydu üzerindeki yaşam potansiyelini barındıran kimyasalları inceleyecek. Dragonfly’ın 2026 yılında fırlatılıp 2034 yılında Titan’a varması planlanıyor.

Yazı önerisi
Apple, Face ID ve Touch ID ile iCloud’a Girişi Test Ediyor

Titan etrafında toplamda 2,7 yıl sürecek kısa uçuşlar gerçekleştirecek aracın asıl amacıysa 170 kilometre civarında bir yolculuk gerçekleştirerek tüm Mars araçlarının kat ettiği yolun üstüne çıkmak. Dragonfly, görevinde Selk darbesi kraterine odaklanacak. Bilim insanlarının yaşam için gerekli olan üç maddenin de burada olduğunu düşündüğü alanın aynı zamanda bir zamanlar sıvı su bulundurduğu da kanıtlandı.

‘DÜNYA’YI ŞEKİLLENDİREN KOŞULLARI İNCELEYEBİLİRİZ’

NASA yetkililerinden Lori Glaze, “Titan, yaşam için gereken her şeye sahip. Bugün bizlere yaşamı sağlayan ya da Dünya şekillenirken var olan koşulları inceleme şansına sahibiz” dedi.

Bir diğer yönetici Thomas Zurbuchen ise,” Dragonfly, çok çeşitli organik bileşikler barındıran bir yere gidiyor. Bunlar aynı zamanda yaşamın yapı taşlarını oluşturuyor. Dragonfly görevi hayatın başlangıcıyla ilgili birçok şey öğretebilir” ifadelerini kullandı.

Yazı önerisi
British Airways’e 229 Milyon Dolar Ceza Kesildi

EN YÜKSEK YAŞAM OLASILIĞI 

Bilim insanları uzun bir süredir Güneş Sistemi’nin yaşam barındırma olasılığı en yüksek cismi olarak Titan’a işaret ediyor.

Güneş Sistemi’nin en büyük ikinci uydusu olan Titan, aynı Dünya gibi nehirlere, deniz ve göllere sahip ancak tüm bu sistemler su yerine sıvı metan ve etandan oluşuyor.

Uydudaki ortalama sıcaklık -179 derece olduğu için Titan’ın dağları da buz ve sıvı metandan oluşuyor.

Titan’ın yerçekimi Dünya’nın yerçekiminin yalnızca 7’de 1’i seviyesinde, atmosferi ise tam dört kat daha kalın.

Daha önce 2004-2017 yılları arasında Satürn’ün yörüngesinde görev yapan Cassini, Titan’la ilgili bugün artık bilinen pek çok gerçeği ortaya çıkarmıştı.

Yazı önerisi
Kullanıcıların fotoğraflarını depolamakla suçlanan FaceApp'ten 'veri gizliliği' açıklaması

Kaynak:  https://tr.sputniknews.com/bilim/201906281039505538-nasa-yasama-dair-izleri-incelemek-icin-titana-uzay-araci-gonderiyor/

Foto Kaynak:  © AP Photo / NASA

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe