Nesnelerin İnterneti Internet Of Things, Türkçe karşılığıyla nesnelerin interneti anlamına gelir. İnternetin hayatımızın içinde vazgeçilmez bir araç ve amaç olmasından dolayı, internet üzerinde yapılan çalışmalar sonucu yenilikler artmaktadır. Ve bununla beraber kullanım amaçları da çoğalmaktadır.

Bu ürünlerin isimlerinin başına akıllı kelimesi eklenerek satışa sunulmaktadır. Ve mobil cihazlarla veya tabletlerle koordine çalışmaktadır.

Kısa Bir Tarih

İlk olarak iot, 1991 senesinde Cambridge Üniversitesi akademisyenleri tarafından, bir kahve makinesinin izlenebilirliği ile kullanılmıştır. Bu sistem 2001 yılına kadar da kulllanılmaya devam edilmiştir. 1999 senesinde ise Kevin Ashton tarafından, P&G için RFID teknolojisi geliştirilerek sunulmuştur. 2008 senesinde internete bağlı cihaz sayısı, dünya nüfusunu geçmiş bulunmaktadır. Ve bir analiz şirketi olan Gartner’a göre 2020 yılında, internetle çalışan cihazların sayısının 26 milyarı bulacağı düşünülmektedir.

Örnek Kullanım Alanları

Cihazlar; tarımda, evlerde, ofislerde, kamu sektöründe ve çevre için halihazırda kullanılmaktadır. Örneğin; termometre, saat, zil, kilit, ampul, top, raket, çatal, ev izleme sistemi, sulama sistemi, güvenlik sistemi gibi örnek kullanımları mevcuttur. Ayrıca endüstri ve otomotiv alanında da hizmet kapsamındadır. Bu ürünler sayesinde insanlar birçok şeyi uzaktan optimize edebilmektedir. Çağımızda nüfusla beraber artan global enerji açısından, temiz enerji teknolojileri olarak fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Cihazlar tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de hızla gelişen bir pazara sahiptir. Hem üretim hem de satışı sürekli artmaktadır. Çeşitli markalar internet üzerinden de tanıtım ve satışlarını yapmaktadır. Bu yardımcı ve kullanışlı sitelerden biri de triomobil.com ‘dur.

Site ve Şirket Üzerine

Trio Mobil, 2011 yılında, araç takip sistemleri ve nesnelerin interneti ürünlerinin üretimi amacıyla kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Şirketin 15.000 kurumsal müşterisi ve 150.000’i aşkın bağlı cihazı bulunmaktadır. Yalnızca Türkiye’de değil uluslararası pazarda da firmanın yeri vardır. Ve şirket Ak Portföy Girişim Sermayesi Fonu’nun %30 ortaklığına sahiptir. Şirketin Ar-Ge merkezi T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmiştir. Ve Tübitak tarafından da Ar-Ge merkezleri desteklenmektedir. Ayrıca Türkiye’nin ilk yerli iot çözümleri üreten şirketi olmuştur ve kullanılan yazılımlar kendilerine aittir. Üretimini yaptıkları cihazlara internet üzerinden isim ve şifre ile bağlanılabilir.

Araç izleme sistemleri; trafik kurallarına uygunluk, araç bakım ve onarım takipleri, araç yük ve sürüş güvenliği ve yakıt tasarrufu açısından oldukça kullanışlıdır. Nesne ve kişi takip sistemleri ile de kişi ve nesnelerin konum bilgilerine ulaşılabilir. Ortam görüntüleme sistemleri ise araçların anlık ve geriye dönük görüntülenmesi açısından kullanım sağlamaktadır. Ayrıca endüstri alanında da iot teknolojileri endüstri 4.0 dönüşümü ile fabrikalara; atık, otopark, sağlık, üretim gibi alanlarda hizmet sunan çözümler sağlamaktadır. Firma veya üretimleri hakkında bilgi almak ve hizmeti satın almak için internet sitesi ziyaret edilebilir. İletişim için gerekli tüm araçlar site üzerinde mevcut olup, müşterilere çeşitli kampanyalar da yine site üzerinden sunulmaktadır.

[irp posts=”24457″ name=”Odanızı akıllı telefonunuzla yönetebileceğiniz 5 ilginç ürün”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir