Milyader girişimci Elon Musk’ın ‘beyin çipi’ projesi Neuralink’in bir maymun üzerinde denendiği ve maymuna ‘Pong’ adlı video oyununun oynatıldığı görüntüler paylaşıldı.

Tesla ve Spacex’in CEO’su Elon Musk‘ın ‘insan beynine çip takma’ projesi Neuralink‘in bir maymun üzerinde test edildiğine dair görüntüler yayınlandı. Yayınlanan 3 dakikalık videoda, implant takılı 9 yaşındaki Pager adlı bir maymunun ‘Pong’ adlı video oyununu oynadığı görüldü.

Videoda ayrıca, maymunun bir yandan joystick’i yukarı ve aşağı hareket ettirirkien diğer yandan da ekranın altında yer alan bir pipetle içtiği muzlu süt ile ödüllendirildiği görülüyor.

Konuya ilişkin Twitter’dan paylaşımda bulunan Musk, “İlk Neuralink ürünü, felçli bir kişinin akıllı telefonu, baş parmak kullanan birine göre daha hızlı kullanmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Musk, paylaşımının devamında “Daha sonraki sürümler, beyindeki Neuralinklerden vücut motor/duyusal nöron kümelerindeki Neuralinklere sinyalleri aktarabilecek ve böylece, örneğin belden aşağısı felç olanların tekrar yürümesini sağlayacak” dedi.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir