Online yada Single olmak üzere yani çok kullanıcılı veya tek kullanıcılı oyunlar için Türkçe dil desteğini gerçekten hakediyor muyuz?

Bunun cevabını net vermek için sizlerle birkaç konu üzerinde konuşmamız gerekmekte, biliyorsunuz ki ülkemizde oyun sektörü çok önemli bir sektör ki vergi bile alınmakta bu sektör üzerinden ciddi vergiler toplanabilmekte. Son zamanda oyuncuların “Türkçe dil desteği ile çıkacak mı ?” şeklinde sorunlarına maruz kalan oyun üreticileri bu sorulara sadece “No” diyerek cevap veriyorlar. Peki bunun sebebini hiç düşündünüz mü ?

Aslında Türkiye‘de gençlerin %50’si oyuna bağımlı hale, bir süre önce bende bunlardan birtanesiydim. Oyunlar insanı gerçekten başka dünyalara alıp götürüyor bu aşıkâr ama gerek bütçemizin oyunların fiyatından çok daha altında olmasından, gerekse bir kuruşumuzun bile oyun sektörüne gitmesinden korktuğumuzdan çoğu zaman o oyununun korsanına başvuruyoruz. “İngiltere’de hiç mi korsan oyun oynayan yok ?” sözlerini duyar gibiyim.

Yok dersem yanlış olur, tabi ki onlarda hatta dünyanın birçok ülkesinde korsan oyun oynayan birçok insan var. Büyük firmalar bunları gözardı etmiş durumda, bizlere Türkçe dil desteği gelmemesinin sebebini politik açıklayanlarda olabilir. Konunun politik olduğu konusuna katılmıyorum ama kalkıpta “Politik değil kardeşim !” şeklinde savunacakta değilim. Burada asıl sebeb şu!

Oyun sektörü aslında Türkiye‘den kazandığı parayı başka ülkelerden kazanmıyor. Korsan oyun oynayan kadar parasını veripte orijinal oyun alıpta oynayanlarda var ama burada üreticilerin düşündüğü ve sıkıntı yaşadığı şeylerin başında çevirmen sıkıntı yatmakta, ülkemizden o oyunu çevirebilecek kadar yabancı dil bilen insanımız tabiki var ama oyun üreticilerine maliyeti yüksek olacak. Oyun üreticilerinin yerine koyun kendinizi, yanınızda bir İngiliz, bir Fransız, bir Japon, bir Çin, birde Alman çalışıyor ve siz Türk birini arıyorsunuz, buluyorsunuz ve siz diğer uyruktan insanları 10000$’a çalıştırırken Türk sizden 20000$ istemekte. Siz olsanız napardınız ?

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir