Bugün bir çok yerde karşılaşacağınız Pi Sayısı nedir? Pi Sayısı Günü (Pi Günü) ne zaman kutlanır? Merak edilen Pi Sayısına dair biraz bilgi verelim.

Pi Günü, ünlü matematik sabiti Pi Sayısı anısına özel olarak kabul edilmiştir ve her yıl  14 Mart tarihinde kutlanır. Bunun sebebi ise Amerikan tarih  formatında bu günün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır.

Pi Sayısı nedir?

Pi; Bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabitidir. İsmini Yunanca  περίμετρον(çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır.  Arşiment sabiti olarak ta bilinir. Arşiment Pi sayısını  3 tam 1/7 ile 3 tam 10/71 arasında bir sayı olarak hesaplamıştır.  Pi Sayısının tarihi çok eskiye dayanır. Mısırlılar 3,1605,  Babilliler 3.1/8, Batlamyus 3,14166 olarak kullandı. Lazzarini 3,1415926, Fibonacci ise 3.141818 ile işlem yapıyordu.

[irp]

Ünlü Türk matematikçisi olan Semerkandlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, ilk defa 1436 yılında Pi sayısının değerini 16 ondalığa kadar hesaplayarak tarihe ismini yazdırmıştır. Her yıl 14 Mart’ta matematik tutkunları tarafından farklı etkinlikler düzenlenerek kutlanan Pi Günü, matematikte kullanılmakta olan sabit pi sayısı anısına özel olarak kabul edilmektedir. 14 Mart tarihinin Pi Sayısı olan 3,14’e benzemesi, bu tarihin bütün dünyada Pi Günü olarak kutlanmasına neden olmuştur. Ayrıca, Einstein’ın doğum gününün 14 Mart’a denk gelmesi de ilginç bir tesadüftür.

π (Pi) sayısını oluşturan rakamlar notalara dökülünce ortaya çıkan melodi

[irp]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir