Prenses Kaguya, bir Japon halk masalı olarak bilinen Bambu Kesicisinin Öyküsüdür (The Tale of the Bamboo Cutter)  aslında.Ünlü Japon animasyon yönetmeni Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra yönettiği ilk anime filmi.

Takahata 2. Dünya Savaşı’nı anlattığı ve çok beğenilen 1988 yapımı Ateş Böceklerinin Mezarı adlı anime filminin de yönetmeni aynı zamanda.Daha önce izlemem için tavsiye edilmiş ama bir türlü izleyememiştim Ateş Böceklerinin Mezarı’nı onu da izleyip yazısını yazmak isterim ilerleyen zamanlarda.

Orman da yaşayan bir yaşlı çiftin hikayesini anlatıyor Prenses Kaguya.Bambu keserek geçimini sürdüren bir adam yine her zamanki gibi bambu kesmek için ormana gider.Sırayla bambuları kesmeye başlar.Birden bir bambunun içinde parlak bir ışık belirir ve dikkatini çeker.Bambuyu kesmeye başlar ve gözlerine inanamaz bambunun içinden parmak büyüklüğünde bir kız çıkar.Kızın cennetten geldiğini düşünen adam onu eve götürür ve karısı ile bu küçük kızı büyütmeye karar verirler.

Küçük kız hızlı bir şekilde büyümeye başlar.Yeni arkadaşları ve yeni bir çevresi olan küçük kıza küçük bambu anlamına gelen Takenoko adı verilir.Günler böyle geçerken küçük kızı bulan bambu kesicisi adamın ormana bambu kesmeye gittiği bir gün bambuların içinde pırlantalar bulur ve birkaç kere aynı manzarayla karşılaşır.Küçük kızın bir prenses olduğuna inanan ailesi bu pırlantaları satarak zengin olur ve onu prenses yapmak için evlerini değiştirirler,hocalar tutarlar ve zengin bir yaşam sürmeye başlarlar.

Kraliyet rahiplerinden biri Prenses’e Işık saçan anlamına gelen “Kaguya” ismini verir ve daha sonra herkes  Prenses Kaguya’yı merak eder ve güzelliği dillere destan olur.Her gün farklı bir talip kapısına gelir.Ama Prenses Kaguya’nın aradığı şey aslında çok farklıdır.

[irp posts=”28382″ name=”Franz Kafka – Dönüşüm”]

[irp posts=”28452″ name=”Instagram IGTV ile yeni mobil video deneyimi sunuyor”]

Benim gibi isterseniz yeğeninizle beraber izleyebileceğiniz ya da tüm aile birlikte izleyebileceğiniz bir animasyon filmi tavsiye ediyorum.

Konusu: ”Tam 14 yıl aradan sonra Isao Takahata’nın ilk kez yönetmenlik görevini üstlendiği Prenses Kaguya Masalıfilmi bir yaşı çiftin ormanda buldukları sihirli bir bebeği nasıl büyüttüklerini masalsı ve şiirsel bir yaklaşımla ele alıyor. Günün birinde yaşı oduncu ve karısının bir bambu ağacının içerisinde buldukları gizemli minik kız hızlı bir şekilde büyüyerek çok güzel bir kadına dönüşüverir. Güzel kızla karşılaşan veya tanışan herkes kendisinden fazlasıyla etkilenir ve ülkenin Prensleri genç kızla evlenebilmek için adeta sıraya dizilirler. Fakat Kaguya’nın aradığı çok daha farklıdır.”

  • Türü: anime, animasyon film, fantezi
  • Ülkesi: Japonya
  • Imdb Puanı:8,1
  • Süre: 137 dk.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”28382″ name=”Franz Kafka – Dönüşüm”]

[irp posts=”28452″ name=”Instagram IGTV ile yeni mobil video deneyimi sunuyor”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir