Seferberlik görev emri ile ilgili son zamanda ortaya çıkan bir ton dedikodu mevcut, peki seferberlik emrinin sadece şahıslarda değil, araçlarda da olduğunu biliyormuydunuz ?


Son zamanda gündemde olan seferberlik durumu, herkesin bir anda sorgulama işlemlerini yapmasına neden oldu, herkes E-devlette seferbelik sorgulama işlemi yaparken bir yandan da unuttuğumuz bişey olduğunu farkettik.

Araçlarınızında Seferberlik Görev Emri Olabilir!

Araçlarınızın veya aracınızın da seferberlik emri olabileceğini biliyormuydunuz?, Herhangi bir savaş durumunda ilk olarak hangi cepheye gideceği belli olan aracınızı, seferberlik emri olan bir kişiyle birlikte o cepheye göndermeniz gerekiyor.

 

 

Nerden Sorgulayabilirim ?

Aracınızın seferberlik görev emri olup olmadığını kontrol edebilmek için aracın Şası No ve Plaka No, bilmeniz gerekmekte. Bu bilgileri bildikten sonra E-Devlet kapısı üzerinden Milli Savunma Bakanlığı kapısından “Kara Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer” başlığına giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

Aynı zamanda aracınızın ruhsatında da “Seferlik Görev Emri Verilmiştir” şeklindeki ibareyle de kontrol edebilirsiniz.

 

Hangi Araçlarda Seferbelik Görev Emri Olabiliyor ?

Genellikle büyük tonajlı araçlarda olan seferberlik görev emri, takograf taşıyan ve cephane taşıyabilecek araçlarda daha çok olmasına karşın hususi türdeki araçlarda da olabiliyor.

 

Cezası Var mı ? Neler ?

Aracınızı seferberlik görev emrini göndermeyen veya seferlik görev emri olupta gitmeyenler için uyarı sonrasında 2 yıla kadar hapis durumu söz konusu olabilme ihtimali var.

 

 

 

Hayaleturk.com'da yayınladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 2178 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe