Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ev sahipliğinde, 6-7 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye’nin ilk podcast ağlarından biri olan Medyapod, Friedrich Ebert Stiftung’un katkılarıyla ‘Podcast Summit 2019’ düzenlendi.

İnternet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan program “Podcast” Kadir Has Üniversitesi’nde ele alındı.

6-7 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Podcast Summit 2019’, Türkiye’de yayın yapan podcast ağları ve podcasterları ağırladı. Kaan Kural, Nilay Örnek ve Ünsal Ünlü’nün de aralarında bulunduğu alanında uzman isimler kendi Podcast öykülerini ve Türkiye’deki Podcast kültürünü, Medya Podcastee’lerinin moderatörlüğünde konuklarla paylaştı.

[irp]

Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suncem Koçer, “Türkiye’de de son birkaç yıldır popülerleşen podcast, bugün oldukça önemli bir yere sahip. Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen zirvenin de bu popülerleşmenin sonucu ve birçok şeyin adının konulmasının platformu. Bu türün pratisyenleri bir araya geldi burada. Birbirleri ile deneyim aktarımında bulundular. Nasıl motivasyonlarla podcast programları yapıyorlar, ne tür programlar nasıl teknik altyapıyla oluyor gibi konuları işin tarihsel ve sosyal arka planı ışığında konuştular. Türkiye’de podcast yayıncılığının önemli dinamiklerinin oturması açısından bu zirvenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

[irp]

“PODCAST ANA AKIM OLACAK”

“Podcastın türlü türlü janralarda programlandığı bir mecra olduğunu belirten Doç. Dr. Suncem Koçer, “Üretimi teknik olarak kişilerce yapılabildiği ve belli bir kurumsallık gerektirmediği için çeşitliliğe imkân veren bir tür. Podcast alternatif bir tür olarak ortaya çıktı ama örneğin Spotify gibi küresel aktörler bu alana girmeye başladı. Mesela Spotify birtakım podcast ağlarını satın aldı. Yani podcast biraz daha ana akımlaşacak. Bu durum ilginç dinamikler getirecek. Onu da zaman içinde göreceğiz. Kıyıda köşede kalmış bir tür değil artık daha ana akımlaşmış bir tür olarak karşımıza çıkacak diye düşünüyorum” dedi.

[irp]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir