Lisansına sahip olmadığı şarkıları izinsiz kullandığı gerekçesiyle Spotify, 1.6 milyar dolarlık dava ile karşı karşıya kaldı.Yayın haklarına sahip olduğu 10 bin fazla şarkı için Wixen Music Publishing, Spotify’a 1,6 milyar dolarlık tazminat davası açtı.


Wixen Music Publishing adlı ABD’de müzik yayıncılarını temsil eden şirket , Spotify’a yayın haklarına sahip olduğu 10 binden fazla şarkı için,1.6 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Şarkı başına talep edilen miktar ise 150 bin dolar.Aralık ayı sonunda ABD’nin Kaliforniya eyaleti federal mahkemesinde açtığı davada şirket,yapım şirketleriyle vardığı anlaşmalarda şarkı yazarlarının ve yayın hakkı sahiplerinin taleplerini Spotify’ın karşılamadığını ileri sürdü.

Benzer bir suçlama ile geçtiğimiz aylarda  da gündeme gelen Spotify, uzlaşma yolunu seçerek ve David Lowery ve Melissa Ferrick önderliğinde organize olan şarkı yazarlarına 43 milyon dolar ödeme yapmıştı.

Kendi platformunda yer verdiği bir şarkının başka mecralarda da yayınlanabildiğini,bundan dolayı da  yayın hakkının münhasıran kullanmadığını ileri süren Spotify yayıncıların taleplerine karşı çıkıyor.

Hayaleturk.com'da yayınladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 2178 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe