Aslında satrancın çekici yanı,stratejisinin birbirinden farklı iki beyinde ayrı ayrı gelişmesidir. (Kitaptan Alıntı… )

Stefan Zweig Satranç kitabını,Naziler yüzünden ülkesinden ayrılıp yerleştiği Brezilya’da yazmıştır.Yahudi asıllı olduğu için kitapları Naziler tarafından yakılmış ve doğduğu ülke olan Avusturya’yı terk etmek zorunda kalmıştır.1942’de tüm bu yaşadığı olaylardan sonra Brezilya’da eşiyle beraber intihar ederek yaşamına son vermiştir.Satranç kitabı, ölmeden önce yazdığı son kitabı olduğundan dolayı veda niteliği taşır aynı zamanda,ölmeden bir kaç ay önce tamamlamıştır kitabını.

Uzun öykü niteliğinde bir kitap Satranç.Anlatımı akıcı,sade bir dili var.Kitabı okurken satranç öğrenmek istedim açıkçası.Satranç stratejileri ve hamlelerine hayran kaldım.Doktor B.’nin mütevazılığına ayrı hayran kaldım.Doktor B.’nin satrancı öğrenme nedeni üzücü olsa da,hayatta insanın başına her şey gelebiliyor ve önemsiz gördüğünüz bir olay,ya da bir kitap sizi hayata bağlayabiliyor.Hala okumayanlara tavsiye ediyorum.Şimdiden iyi okumalar… 🙂

 

Konusu: New York’tan Buenos Aires’e yapılan bir gemi yolculuğu sırasında geçer.Bu yolculuk esnasında gemi de dünyaca ünlü bir satranç ustası,Mirko Czentovic’ de vardır. Gemi de ünlü bir satranç ustası olduğunu öğrenenler,satranç ustasına maç yapma teklifinde bulunurlar ama her defasında yenilirler.Satranç ustasından son bir şans isterler ve tekrar bir maç yaparlar ama bu sefer maç berabere biter.Nedeni de adı duyulmamış bir satranç dehası olan Dr. B’dir. Doktor B. satrancı,Naziler tarafından hapsedildiği bir dönemde,hayata tutunmak için öğrenmiştir.

  • Yazarı:Stefan Zweig
  • Yazım Yılı:1942
  • Türü:Roman,Dünya Klasikleri
  • Sayfa Sayısı:71

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”15629″ name=”Vodafone’dan büyük yenilik! Gani Tarifeler geliyor”]

[irp posts=”15509″ name=”Wikipedia’ya PC ve Mobil’den Nasıl Girilir”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir