Timur Satrancı (Timurlenk Satracı) nın normal satraçdan en büyük farkı , 8×8 yerine 10×11 oynanması ve taş sayısının arttırılmasıdır. Taşlara iki deve, iki zürafa, iki boğa, iki aslan, iki debbâbe, iki öncü, bir vezir, bir gözcü ve diğer bazı taşları eklemiştir.

Timur’un satranççıları arasında Muhammed b. el-Akîl el-Haymî, Zeyneddin el-Yezdî ve başka kimseler vardı. Ama satrançılarının pîri aynı zamanda fakih ve muhaddis olan Alâeddin et-Tebrizî idi.

Timur Satrancı Nedir?

Büyük imparatorlardan Timur satranç oyununu oynamayı çok seven biriydi. Ne zaman sinirlense ve gergin olsa bu oyunu oynayarak rahatladığı aktarılır. Zekası ile bilinen Timur’un satranc oyununu çok iyi bir şekilde oynadığını bilen çevresi onunla bu oyunu oynamaktan çekinirdi. Bu neden bir süre sonra Timur’a normal satranç ile oynamak basit gelmiş ve büyük satrançla oynamaya başlar, Peki bu satranç nasıldı?

Timur satranç tahtasının karelerini artırarak, 10*11 boyutlarına çıkarır ve oyunun taşlarına iki deve, iki zürafa, iki boğa, iki aslan, iki debbabe, iki öncü, bir vezir, bir gözcü ve diğer bazı taşları ekleyerek kendince oyunu geliştirir.

[irp posts=”24457″ name=”Odanızı akıllı telefonunuzla yönetebileceğiniz 5 ilginç ürün”]

Timur Satrancı Nasıl Oynanır

Timur satrancındaki diziliş aşağıdaki resimde görüldüğü şekildedir. Daha net dizilim için tablo şeklindeki isimlerin yazılı olduğu halinede bakabilirsiniz. Hamlelere gelirsek deve 3 hamle ileri-geri veya yana doğru gittikten sonra bir hamle sağa veya sola yapabilir. Mancınık normal piyona biraz benziyor. Sağa, sola, ileri ve geri iki hamle yapabilir. Bakan sadece dört tarafına tek hamle yapar. Öncüler ise normal satrançtaki filler gibi çapraz gidiyor fakat tek farkı ilk bir kare atladıktan sonra çapraz hamle yapabiliyor.

shs10

timur satrancı

Timur Satrancında (Timurlenk Satrancı) taş dizilimi ile ilgili daha ayrıntılı tablo

timur-satrancı

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

[irp posts=”12546″ name=”Türkçe’de Telaffuzu Zor Kelimeler ve Anlamları”]

[irp posts=”11896″ name=”Mangala (Türk Mankalası) Tarihçesi ve Nasıl Oynanır?”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe