İnşaat sektörü için yapılan yaptırımlar arasında belki de en etkili olacak olanı Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yapılan açıklama ile yürürlüğe girmiş oldu.

Yaklaşık 2 ay sürecek olan kampanya çerçevesinde İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere ülkemizin her noktasında inşaat yapanların katılacağı geniş kapsamlı bir çalışma alıcıları bekliyor. Bu kapsam sayesinde 100 bine yakın evin hızlı bir şekilde satılarak inşaat firmalarının son dönemde azalan satışlarının canlanması amaçlanıyor. Bu kampanyaya sadece yeni konut statüsüne girenler dahil ediliyor.

Daha önceden inşaatı tamamlanan ve oturulmasına izin verilen konutların dahil edilmediğini ekleyelim.

Türkiye için kazanç vakti ismi verilen kapmayanın en önemli detayı konut kredilerinin %0,98’e kadar çekilmesi dikkat çekiyor. Son dönemde faiz oranlarının 2 oranına yaklaştığını göz önüne alırsak yapılan yapılandırma işleminin ne kadar avantajlı olduğunu anlamak çok da zor olmasa gerek. Ayrıca bankadan kredi alırken herhangi bir meblağ limiti bulunmuyor. Bundan önce yapılan kampanya da 500 bin TL’lik bir limit bulunuyordu. Ancak bu seferki faiz indiriminde herhangi bir kredi limiti bulunmuyor. Bir başka avantaj ise daire fiyatlarında firmalar tarafından direkt olarak yapılacak %10’luk indirim olarak görebiliriz.

300 bin TL değerinde ki bir evin bu indirim ile peşin alımda 270 bin TL’ye gerileceğini söyleyelim. 10 yıl vadeli olarak alacak birisi ise yukarı da ki faiz oranı hesaplandığında evi 374 bin TL’ye sahip olabilecek.

Bu kısa hesap dahi başta Emlak Konut olmak üzere birçok firmanın yer aldığı kampanyanın ne kadar verimli olduğunun en büyük ispatıdır. Sadece bu iki indirim avantajlar arasında değildir. Ara ödemeler içinde %15’lik indirim bulunuyor. Birinci ve ikinci ara ödemelerin toplamı içinde %15’lik bir indirim söz konusu olacak. Son olarak da ev almak için altın veya döviz bozduracaklar içinde bir kampanya bulunuyor. Eğer kur farkı oluşursa ev tesliminde bu fark inşaat firması tarafından karşılanacak. Tabi bunun için ispatlamanız gerekiyor. Altını ve dövizi bankadan bozdurup makbuzu götürmeniz bu durumdan kurtulmanız için yeterli olacaktır.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”28949″ name=”Yurt Dışına Çıkacaklar İçin 10 Önemli Öneri”]

[irp posts=”28914″ name=”Başarılı bir kariyer için edinmeniz gereken 5 yetenek”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir