Milli kart yolda, artık milli kartla ödeme yapabilecek aynı zamanda Kimlik kartı olarak kullabileceksiniz.


Bu kart üzerinden hem nakit hemde kredi kartı şeklindeki ödemelerinizi yapabilecek, metro, müze hatta taksi ödemelerinde bile kullabileceksiniz. Uçak dahil olmak üzere ülkemizin heryerinde kullanılabilecek.

Bu Proje 6 Şirket Tarafından Yürütülüyor.

Bankacılık, haberleşme, ulaşım ve finans şirketleri bir araya geldi ve “Türkiye’nin Ortak Ödeme Platformu“nu oluşturdu. Ankara da dün oluşturulan platform da konuşan Başbakan Binali Yıldırım “PTT, Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım Bankası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Belbim şirketi aracılığıyla bir araya geldi. Platforma üye 6 şirket ile birlikte Türkiye genelinde ortak ödeme sistemine geçiyoruz. Ekonomide kayıt sistemi daha da güncellenecek” dedi.

Güvenlik Üst Düzeyde.

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti : “Şu anda nüfusumuzun yüzde 40’ından fazlası banka hesabı kullanmıyor. Bu ne demektir? Sayısallaşmada, dijitalleşmede alacak çok yolumuz vardır. Parekende harcamaların yüzde 60’ı da hâlâ nakit, cepteki para ile yapılıyor. İşte bu ortak platform, vatandaşa alın teri, emeği olan parasını güvenle kullanma imkanı sağlıyor. Bu işleri komisyon olmadan yapacaksınız.

Ulaşım Kolaylaşacak.

Platformun ülkemizin bütün şehirde entegre bir şekilde calışacağını aktaran Yıldırım : “Türkiye’nın herhangi bir yerinde belediye otobüsüne bineceksiniz üzerinizde bilet olmaz, o ilin ulaşım kartı olmayabilir. Cebinizdeki Türkiye Kart ile ödemenizi yapabileceksiniz. Cüzdan da, o kart bu kart derken 10 tane kart taşımak zorunda kalmayacaksınız.” dedi.

Avans Çekilemeyecek.

En yakın atmlerden para çekme kolaylığı sağlayan kart, banka hesabı olmayanlar içinde cep telefonundan para alma ve para gönderme imkanı sağlayacak. Yıldırım : “Ama borç alma, avans çekme imkanı yok. Vatandaşımız kendi parasıyla işlem yapabilecek. Gerek kart, gerekse cep telefonu kullanarak alışveriş ödemelerini gerçekleştirebilecekler” şekilinde konuştu.

Türkiye Kart, Temmuz’dan itibaren uygulamaya geçilecek.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir