Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, Türkiye’de ilk kez  çorap örme makinesi motorunu dönüştürerek, lise düzeyinde elektrikli araç üretti.


Elektrikli araç projesinin yürütücüsü öğretmenlerden Mustafa İçöz, araç yapım aşamalarını şu şekilde açıkladı:

“Yıllardır düşündüğümüz bir projeydi ama maddi imkansızlıklardan dolayı yapamamıştık. İlk yaptığımız aracı şu anda işveren olan iki öğrencim yardımcı olduğu için yapabildik. Öğrencilerimden biri motorunu verdi, motoru çorap örme makinesinden söktük ve araca taktık. Okulun imkanlarıyla hurda bir aracı aldık, bütün mekaniklerini söktük, tekrar dizdik, üzerine kaplama yaptık ve elektrikli sistemini donatarak bir araba haline getirdik. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapılabilir proje diye kabul etti ve bize 20 bin TL para yolladı. O parayla aldığımız araçtaki benzinle çalışan sistemi söktük, kendi ürettiğimiz elektrikli motoru ve aküleri koyarak otomobile monte ettik. Böylece okulun imkanlarıyla ikinci aracımızı da üretmiş olduk.”

Mustafa İçöz,Şarj edilen araçların, saatte 80 kilometre hızla, 80 ile 100 kilometre yol kat edebildiğini belirterek, Erasmus KA2 Stratejik Ortaklık Projesi kapsamında, ‘Araba Mekaniğinde Modern Çalışmalar’ başlıklı proje ile Nisan 2019’da Estonya’dan 3, Litvanya’dan ve Letonya’dan 1’er meslek lisesinin okullarına geleceğini ve kendilerine eğitim vereceklerini söyledi.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe