NASA ile anlaşma yaparak uçan taksi projesini hayata geçirmek için adım atan Uber, 2020 yılında test sürüşlerine başlamayı planlıyor. Peki uçan taksinin maliyeti müşterilerine ne kadara mal olacak?  

Uber, bugün tanıttığı ‘uçan taksi’ hizmeti ile ilgili bazı detaylar vermeye başladı. Açıklandığı andan itibaren büyük merak uyandıran bu yeni hizmetin 2020 senesinde test sürüşlerine başlayacağı ve 2023 senesinde resmi olarak hizmete başlayacağı düşünülüyor. Gelen son bilgi ise hizmetin bedelinin ortalama fiyatı ile ilgiliydi. Fiyat belirlenirken araba sahibi kullanıcıların ‘daha avantajlı’ bulacağı şekilde düzenlendiği de belirtildi.

Ücretin hesaplanması mil üzerinden yapılacak ve 1 mil (1,6 km) 5,73 dolara mal olacak. Bu da hizmetin bir hayli pahalı olacağı anlamına geliyor. Ancak fiyatın ilerleyen dönemlerde düşeceği ve hava ulaşımının çok daha sıkıntısız olması sebebi ile tercih edileceği düşünülüyor. Bugün yapılan konferansta konu ile ilgili konuşan Eric Allison, gelecekte insanların kendi araçlarına sahip olmayı seçmek yerine tercih edeceği alternatif ulaşım imkanları üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

Hava ulaşımının özellikle kalabalık ve trafiği yoğun olan büyük şehirlerde büyük avantajlarının olduğunu da hatırlatan Allison, Uber’in bu konuda pek çok anket ve  araştırma yaptığını söyledi. Yapılan anketlere göre ise eğer uçan taksi hizmeti şu an kullanılır durumda olsaydı yaklaşık 700 milyon kişi bu araçları kullanmayı tercih edecekti. Fiyat da düşünüldüğünde bu rakamların ilk etapta bu kadar yüksek olması pek muhtemel değil ama Jetgiller’deki gibi uçan araçları gökte görmemize az kalmış gibi görünüyor.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

Yazı önerisi
Öğrenci ve engelli istihdamını artıracak
Yazı önerisi
Dijitalde ‘Orta Çağ’ı yaşıyoruz

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 5861 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe