Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz, hayran kaldığımız ve gerçek olacağına inanmadığımız her şey zamanla yaşanıyor farkında mısınız?

Bilim insanları ve teknoloji her geçen gün insanları şaşırtmaya devam ediyor. Bu kez bizi hayrete düşüren ve heyecanlandıran gelişme bir film sahnesi değil, tamamen gerçek.

Washington ve Carnegir Üniversitelerinin ortak yürüttüğü çalışma ile bilim tarihinde benzeri olmayan bir iletişim türü sağlandı. İnsanların harflere ve konuşmaya ihtiyaç duymadan iletişim kurmalarını sağlayan bu projenin adı ”BrainNet”

Direkt iletişim kurmayı hedefleyen bu projeye gönüllü olan denekler ile üçer kişiden oluşan beş grup kuruldu. Bu kişilerin düşüncelerini birbirine bağlamayı başaran nörobilimciler bu üç yollu beyin bağlantısını başarılı bir şekilde sağlayarak tetris tarzı bir oyun oynadılar.

Kulağa tuhaf ve düşündürücü gelen BrainNet Projesinin Web aracılığı ile çok sayıda farklı zihinlerin birbirine bağlanacağı söylendi. Daha önce iki beyni birbirine bağlayabilen ekip bu kez üç beyni bağlamış ve oynanan tetris oyununda %81.25’lik bir doğru oynama oranı yakalanmıştır.

Sinirbilimcilerin yapmış olduğu açıklamaya göre ”Arayüz, üç insan deneğin doğrudan beyinden beyine iletişim kullanarak işbirliği yapmasına ve bir görevi çözmesine izin veriyor.”

Oynadıkları tetris oyununda bloğun dönmesinin gerekip gerekmediğine karar vermesi gereken denekler bir seçim yaptıktan sonra alıcının zihninde Fosfen olarak bilinen hayali ışık parlamaları oluşturabilen bir TMS başlığı aracılığıyla tek bir alıcıya iletildi.

Göndericilerin hangisinin en güvenilir olduğunu bile tespit edebilen ekip konu ile ilgili şöyle söyledi;

”Sonuçlarımız, bağlı beyinlerden oluşan bir ”sosyal ağ” kullanarak insanlar tarafından işbirliğine dayalı problem çözmeyi mümkün kılan gelecekteki beyinden beyine arayüz olasılığını artırıyor.”

Şimdilik araştırma arXiv ön baskı sunucunda çevrimiçi olarak mevcut.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/brain-to-brain-mind-connection-lets-three-people-share-thoughts

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir