Milyonlarca üniversite öğrencisi ve mezunları meclisten gelecek “KYK  kredi borcu silinecek” haberini bekliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite okuyan öğrencilere öğrenim hayatları boyunca sonradan geri ödenmek üzere kredi veriyor. Fakat Üniversite mezunları iş bulamadıkları için kredilerini ödeyemiyor, ödenmeyen kredilere faiz işliyor.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının silinmesi ve bundan sonra da karşılıksız kredi verilmesi için kanun teklifi hazırlayıp TBMM’ye sundu.

[irp posts=”26851″ name=”KYK faizleri siliyor!”]

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, yüz binlerce mezunun iş bulamadan bu kredileri geri ödemek zorunda kaldığını ve borç batağına düştüğünü belirterek, “Krediler karşılıksız olmalıdır” dedi. Sosyal medyada da, “Kredi borçları silinsin” kampanyası başlatıldı. Gökdağ, teklifin gerekçesinde şunları dile getirdi:  “Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır. Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Türkiye’deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır.”

Change.org adlı sitede KYK borçlarının silinmesi için çok sayıda imza kampanyası başlatıldı. Twitter’da da örgütlenen sosyal medya kullanıcıları, #KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz- etiketinde taleplerini yazdı. Twitter’da “İşadamlarının, futbol kulüplerinin milyonluk vergi borcunu silen devlet, bin bir zorlukla okuyan öğrencileri borçlandırıyor. Borçlar silinsin” denildi. (Kaynak🙂

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ’ın meclise sunduğu; “Kredi borçlarının silinmesi ve bundan sonra karşılıksız kredi verilmesi” kanun teklifinin kabul edildiği haberini sizlere buradan duyurmak isteriz, konunun takipçisi olacağız.

[irp posts=”26851″ name=”KYK faizleri siliyor!”]

Sosyal medyadan verilen tepkilerin bazıları…

[irp posts=”26851″ name=”KYK faizleri siliyor!”]

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”25211″ name=”Robotbilimciler Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşacak”]

[irp posts=”25201″ name=”Sosyal girişimciler Sónar +D’de buluşuyor!”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir