ABD’de bir müzayedede satılan eser, Christie’s’de yer alan ve yapay zeka tarafından çizilen bir tablo 432 bin dolara (2.5 milyon TL) alıcı buldu.

New York’taki Christie’s müzayede evinde satılan Edmond Belamy’nin Portresi adlı eser, Paris merkezli Obvious (Aşikar) adlı sanat kolektifi tarafından geliştirilen bir yapay zeka programının imzasını taşıyor. Açık artıma öncesi 7-10 bin dolar arası fiyat biçilen eser 432 bin dolara (2.5 milyon TL) alıcı buldu. Müzayededen yapılan açıklamaya göre, tabloyu yapan yapay zeka algoritması, 14. ve 20. yüzyıllar arasında yapılan 15 bin portreyi içeren bir veri tabanına sahip.

[irp posts=”29746″ name=”Yapay Zeka Film Sektörünü de Değiştirecek!”]

Algoritma portreyi üretmek için kendi resmini veri tabanındaki diğer resimlerle karşılaştırarak değiştirdi ve artık bir değişiklik yapamadığı noktada resme son halini verdi.

[irp posts=”18702″ name=”Yapay zeka hayatımıza nasıl dahil olacak?”]

[irp posts=”24597″ name=”Sinemada yapay zekayı konu alan filmler!”]

Bu portre büyük bir müzayede evinde satılan ilk yapay zeka eseri oldu. Satışı düzenleyen Christie’s uzmanı Richard Lloyd “Yapay zeka geleceğin sanat piyasasında önemli yere sahip olacak teknolojilerden yalnızca biri” dedi.

Kaynak: 1, 2

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir