Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’ndeki dört bilim adamı beynimize bağlanıp düşüncelerimizi okuyup yeni düşünceler oluşturacak bir yapay zeka geliştirmeyi başardı. Guohua Shen, Tomoyasu Horikawa, Kei Majima ve Yukiyasu Kamitani, Aralık ayı sonunda BioRxiv bilim platformundaki düşünceleri çözmek için yaptıkları yapay zekanın araştırılması üzerine yaptıkları araştırmaların sonuçlarını açıkladı.


Kyoto’daki bilim adamları derin sinir ağları (yapay zeka) kullanarak düşünceleri “çözme” teknikleri geliştirdi. Yeni teknik, bilim insanlarının, örneğin bir kuş veya bir kovboy şapkası takmış bir adamın resmi gibi çok katmanlı renk ve yapıya sahip daha sofistike “hiyerarşik” görüntüleri çözmelerine olanak tanıyor.

Deep Image Reconstrucion (Derin Görsel Yapılandırması) adlı yöntemle gözle gördüğünüz görseller, bilgisayar ortamına taşındı.

Bilim adamlarından biri olan Kamitani, “Kişinin beyin aktivitesine bakarak sadece bir insanın gördüğü bir görüntüyü yeniden oluşturmak veya yeniden yaratmak için yöntemler araştırıyoruz. Önceki yöntemimiz bir görüntünün piksel veya basit şekillerden oluştuğunu varsaymaktı ancak beynimizin görsel bilgiyi hiyerarşik olarak farklı karmaşıklıkların özelliklerini veya bileşenlerini çıkardığı biliniyor.” dedi.

Araştırma için, 10 ay boyunca üç konu, doğal görüntüler (bir kuş ya da bir insan fotoğrafı gibi), yapay geometrik şekiller ve alfabetik harfleri değişik uzunluklarda gösterildi.

Bazı örneklerde, bir kişi 25 görselden birine bakarken beyin aktivitesi ölçüldü. Diğer durumlarda, daha önce gösterilen görüntüyü düşünmeleri istendiğinde kaydedildi.(Milliyet)

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir