Yazılım testinin hatasız ürün kullanımın yanı sıra farklı avantajlar da sağladığını söyleyen Keytorc Test Hizmetleri Yöneticisi Berk Dülger, “Özellikle savunma sanayinde örneklerini gördüğümüz büyük ölçekli yazılım projelerinde doğru yazılım testi uygulamaları sayesinde, cari açığın kapatılmasına yardımcı olacak ölçüde tasarruf yapmak mümkün” dedi.

Kurumlara yazılım testi alanında danışmanlık hizmetleri sunan Türkiye merkezli Keytorc’un Test Hizmetleri Yöneticisi Berk Dülger, yazılım testinin kullanıcılara hatasız yazılımlar sunmanın yanında birçok avantajı da beraberinde getirdiğini söyledi. Dülger, “Yerli yazılımlarda, doğru test uygulamaları sayesinde, savunma sanayinden telekomünikasyon ve finansa kadar farklı sektörlerde ciddi miktarlarda tasarruf etmek mümkün” diye konuştu.

Berk Dülger, devasa yazılım projelerinin hayata geçirildiği savunma sanayi gibi sektörlerdeki yerli projelerin son dönemde hız kazandığına dikkat çekerek, “Bu yazılımların doğru testlerden geçirilmesi, kamu harcamalarının önemli ölçüde azalmasını sağlayacağı gibi, cari açığın kapatılması konusunda da ülkemize katkıda bulunacaktır” dedi.

Yazı önerisi
Dünya Ülkelerinde Veri Koruma Kanunları Nasıl Uygulanıyor?

Uluslararası araştırmalara göre, dünya genelindeki yazılımlarda satır başına 3,6 dolarlık bir teknik borç maliyeti bulunduğunu ifade eden Dülger, “Büyük ölçekli projelerde milyonlarca lira olarak ifade edebileceğimiz bu maliyetin temelinde, yazılım testleri sırasında fonksiyonel olmayan gereksinimlerin doğru ve eksiksiz ele alınmaması bulunuyor. Firmalar genelde, yazılımın sunduğu işlevi doğru şekilde yerine getirip getirmediğine odaklanırken, nasıl yerine getirdiğinin kontrolü ikinci planda kalıyor. Bu da kullanıma sunulan yazılımda güvenlik, performans, kullanılabilirlik ve genişletilebilirlik gibi konularda önemli sorunları beraberinde getiriyor. Statik kod analizi gibi, doğru zamanda gerçekleştirilen statik ve dinamik test yaklaşımları ile tüm bunlar engellenebiliyor” dedi.

Yazı önerisi
8.5 Milyon Freelancer Nasıl Emekli Olacak?

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 9460 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe