90. Oscar ödüllerini kimler kazandı ?, Oscar 2018’de yarışmış olan en iyi filmler, en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazanmış olan kişiler belli oldu. Peki bunlar kimler, ve hangi ödülleri aldılar ?
Oscar töreni 00:00’da Oscar Gecesi Özel Programı ile başladı, ardından 02:30’da başladı Kırmızı Halı Geçiş Töreni ile devam eden tören, Ödül töreni ile 04:00 ile devam edicek.
Oscar Ödülleri Nedir ve Kimlere Verilir ?
Oscar, Akademi tarafından, Amerikan sinemasının yani Hollywood’un o yıl içerisinde sinemada boy gösteren filmlere ve kişilere, yılın en iyisi olduklarını tescillemek için verdikleri bir ödüldür. İlk olarak 1929 yılında verilmeye başlanan bu ödüllerin 1929 yılındaki ismi Academy Award of Merit (Akademi Liyakat Ödülleri)’dir.
Kime Hangi Oscar Ödülü Gitti ?
En İyi Görüntü Yönetimi
1-Blade Runner 2049
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Mudbound
5- Shape of Water
En İyi Kostüm Tasarımı
1- Beauty and The Beast
2- Darkest Hour
3- Phantom Thread
4- The Shape of Water
5- Victoria & Abdul
En İyi Film Kurgusu
1- Baby Driver
2- Dunkirk
3- I, Tonya
4- The Shape of Water
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
1- Darkest Hour
2- Victoria & Abdul
3- Wonder
[irp]
En İyi Film Müziği
1- Dunkirk
2- Phantom Thread
3- The Shape of Water
4- Star Wars the Last Jedi
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Kısa Animasyon Filmi
1- Dear Basketball
2- Negative Space
3- Garden Party
4- Lou
5- Revolting Rhymes
En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon)
1- Dekalb Elementary
2- The Eleven O’Clock
3- My Nephew Emmett
4- The Silent Child
En İyi Ses Kurgusu
1- Baby Driver
2- Blade Runner 2049
3- Dunkirk
4- Shape of Water
5- Star Wars Last Jedi
En İyi Ses Miksajı
1- Baby Driver
2- Blade Runner 2049
3- Dunkirk
4- Shape of Water
5- Star Wars: Last Jedi
En İyi Görsel Efekt
1- Blade Runner 2049
2- Guardians of The Galaxy Vol. 2
3- Star Wars The Last Jedi
4- War for the Planet of the Apes
En İyi Erkek Oyuncu
1- Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
2- Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
3- Daniel Kaluuya (Get Out)
4- Gary Oldman (Darkest Hour)
5- Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1- William Defoe (Florida Project)
2- Christopher Plummer (All the Money in The World)
3- Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
4- Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
5- Richard Jenkins (The Shape of Water)
En İyi Kadın Oyuncu
1- Sally Hawkins (The Shape of Water)
2- Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
3- Margot Robbie (I, Tonya)
4- Saoirse Ronan (Lady Bird)
5- Meryl Streep (The Post)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
1- Mary J. Blige (Mudbound)
2- Allison Janney (I, Tonya)
3- Lesley Manville (Phantom Thread)
4- Laurie Metcalf (Lady Bird)
En İyi Animasyon Filmi
1- The Boss Baby
2- The Breadwinner
3- Coco
4- Ferdinand
5- Loving Vincent
En İyi Yönetmen
1- Christopher Nolan (Dunkirk)
2- Jordan Peele (Get Out)
3- Greta Gerwig (Lady Bird)
4- Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
5- Guillermo del Toro (The Shape of Water)
[irp]
En İyi Belgesel Film
1- Abacus: Small Enough to Jail
2- Faces Places
3- Icarus
4- Last Men In Aleppo
En İyi Kısa Belgesel
1- Edith+Eddie
2- Heaven is a Traffic Jam on the 405
3- Heroin(e)
4- Knife Skills
5- Traffic Stop
Yabancı Dilde En İyi Film
1- A Fantastic Woman
2- The Insult
3- Loveless
4- On Body and Soul
5- The Square
En İyi Özgün Şarkı
1- Mighty River (Mudbound)
2- Mystery of Love (Call Me By Your Name)
3- Remember Me (Coco)
4- Stand up for Something (Marshall)
5- This is Me (The Greatest Snowman)
En İyi Film
1- Call me By Your Name
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Get Out
5- Lady Bird
6- Phantom Thread
7- The Post
8- The Shape of Water
En İyi Uyarlama Senaryo
1- Call Me By Your Name
2- The Disaster Artist
3- Logan
4- Molly’s Game
En İyi Özgün Senaryo
1- The Big Sick
2- Get Out
3- Lady Bird
4- The Shape of Water
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
[irp]