İletişim kurmanın en eğlenceli yollarından biri olan emojiler, hayatımızın her yerinde.

Gün içinde mesaj yazmak yerine bir çoğumuz duygularını düşüncelerini emojiler ile anlatıyor. Geçtiğimiz hafta yeni emojilerin değerlendirildiği kuruluş Unicode Consortium bir açıklama yaptı ve 217 yeni emojinin yolda olduğunu duyurdu. 217 emojinin tamamı yeni emoji olmayacak. 7 tanesi daha önce hiç görmediğimiz emojilerken geriye kalanlar mevcut emojilerin ten rengi değişmiş versiyonu olacak.

Emoji Tarihi

1990’lı yılların sonlarına doğru Japonya’da ortaya çıkan emoji kavramı, o yıllarda birçok yazılı sohbette yer edinmeyi başarmıştı. İnsanlar arasındaki iletişimi hem renkli ve eğlenceli bir hale getiren emojiler teknolojinin gelişmesiyle beraber daha da yaygınlaştı.

Bu doğrultuda günlük hayatımızın bir parçası haline gelen emojiler ile ilgili yapılan araştırmalar ışığında emojilerin gerçek ifadeleri sanal alemde en iyi şekilde yansıttığına da özellikle dikkat çekiliyor. 

Tarihte Kullanılan İlk Emoji Nedir?

Emoji tarihi ile ilgili tüm bu detayları geride bırakıp, gelelim tarihte kullanılan ilk emojinin anlamına. Bu doğrultuda elde edilen bilgiler doğrultusunda tarihteki ilk emoji Jan Ladislaides isimli bir avukat tarafından bir hukuk dosyasında kullanıldığını görmekteyiz. Bundan 382 yıl öncesine dayanan bu emoji ise resmi evrakta yer alan ‘’Gülen yüz’’ ifadesi olarak karşımız çıkıyor.

Kaynak: blog.emojipedia.orgsociality.io

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir