Gün geçtikçe artan nüfus doğrultusunda artan enerji arzı daha fazla enerji üretmemize neden oluyor. Bu olay ise fosil yakıtların tükenme hızını arttırıyor. Son yıllarda bu olayın farkına varan bilim adamları ve ülke yönetimleri bu konuda önlem almaya başladılar.

Tabi ki yenilenebilir enerji dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen enerji kaynağı güneş enerjisidir. Son yıllarda güneş enerjisiyle ilgili birçok proje yer aldı. Örneğin; güneş enerjisiyle su ısıtma, güneş enerjisinden elektrik üretme, güneş enerjili araçlar vb. gibi birçok proje mevcut.

Çin bu projeleri biraz daha çılgınlaştırarak güneş panellerini bir gölün üstünde yüzdürerek enerji üreteceğini yapacağını açıkladı. Bu işlem Çin’e “Dünya’nın En Büyük Yüzen Güneş Paneli Çiftliği” unvanını kazandıracak. Çin bu sistemi gölün üzerine yapma sebeplerinden bazıları, vahşi yaşam ve zirai alanları korumak olarak açıklandı. Çin gibi yüksek nüfuslu ülkelerin bu şekilde bilinçlenip yenilenebilir enerjiyi desteklemeleri ve kullanmaları doğanın korunması ve küresel kirliliğin azalması bakımından bir olumlu katkı sağlıyor. Böyle güzel projelerin yaygınlaşması dileğiyle.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir