Kişinin, başkalarıyla empati kurma, duygularını tanıma ve yönetme yeteneği olarak tanımlanan duygusal zeka (EQ) ikili ilişkilerimizden iş yaşantımıza kadar yaşamımıza etki eden en önemli faktörlerden biridir.

Öyle ki uzmanlar başkalarının duygularını kontrol edebilme yeteneğini de kapsayan yüksek EQ seviyesinin başarıda yüksek zeka seviyesinden bile daha etkili olduğunu belirtiyorlar. Amerikalı ünlü kişisel gelişim yazarı Tony Robbins TalentSmart tarafından milyonlarca kişiden toplanan dataları yorumladığı araştırmasında duygusal zekanın göstergesi olan 14 özelliği sıralıyor.

1. Duygusal zekası yüksek kişilerin kelime hazineleri de geniştir.
Hislerimizi ifade edebilmek için kullandığımız kelime çeşidi arttıkça kendimizi ve içinde bulunduğumuz duygu durumunu da daha iyi ifade ederiz. Böylelikle hislerimizi daha iyi analiz edebilir, kendimizi iyi hissetmek için yapmamız gerekenleri daha iyi planlayabiliriz.
2. Tanımadığınız kişileri bile merak mı ediyorsunuz? EQ’nuz yüksek olabilir..
Duygusal zekası yüksek olan kişiler çevrelerindeki kişileri doğal olarak merak ederler. Hatta araştırmalar yeni tanıştıkları kişiler hakkında çok soru soran kişilerin başkalarının duygu ve ihtiyaçları konusunda daha hassas olduklarını gösteriyor.

3. Değişiklikten korkmamak duygusal zekayı gösteriyor.
Duygusal zekanın en belirgin işaretlerinden biri de değişime uyum sağlayabilme yeteneğidir. Eğer siz de yaşamınızdaki değişimlere kolayca adapte olabiliyor ve bu tür durumlar için her zaman yedek bir plan yapıyorsanız duygusal zeka kapasitenizin yüksek olduğundan emin olabilirsiniz.
4. Güçlü ve zayıf taraflarınızı iyi tanımak yüksek EQ’yu işaret ediyor.
Duygusal zeka kapasitesi yüksek kişiler güçlü ve zayıf oldukları özelliklerini de iyi tanır ve kendilerini başarıya götürecek bu özelliklerini son derece iyi kullanırlar. Güçlü oldukları yönlerde potansiyellerini sonuna kadar kullanıp zayıflıklarının önemsiz görünmesini sağlarlar.
5. Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilmek duygusal zekayı gösteriyor.
Duygusal zeka seviyesi yüksek olan kişiler çevrelerindeki kişilerin duygu ve düşüncelerini de rahatça anlayabilirler. Eğer siz de insanları bir kitap gibi okuyabildiğinizi düşünüyorsanız yüksek bir duygusal zeka seviyesine sahipsiniz demektir.
6. Kolayca alınıp gücenmemek, kin tutmamak duygusal zekanın en önemli işaretlerinden.

Yüksek EQ seviyesine sahip kişilerin en belirgin özelliklerinden biri de yaşamda karşılarına çıkan negatif durumlara pozitif bir tavırla yanıt verebilmeleridir. Kendileriyle dalga geçebilen, karşılaştıkları engellerin kendilerini durdurmasına izin vermeyen kişiler duygusal zekalarının kendilerini başarıya taşımasına da izin verebilirler.

7. Kendini kontrol edebilen kişilerin duygusal zeka seviyeleri de yüksek oluyor.
 
Eğer siz de duygu ve düşüncelerinizi kontrol altına alabiliyor, bir tartışma anında fevri kararlar vermekten kendinizi alı koyabiliyorsanız duygusal zekanızı sonuna kadar kullanıyorsunuz demektir. Duygusal zekası yüksek kişiler hata yapmaktan korkmuyor!
8. Duygusal zekası yüksek kişiler hata yapmaktan korkmuyor!
EQ seviyesi yüksek kişiler geçmiş başarısızlıklarının kendilerini tanımlamasına ve negatif düşüncelerin yaşamlarını ele geçirmesine izin vermezler. “Bunu başaramam”, “emin değilim” gibi cümle kalıplarını kullanmaktan genellikle uzak dururlar. Geçmiş hatalarından ders alarak bu deneyimlerini kendilerini başarıya taşıyacak önemli öğretiler olarak kabul ederler.
9. Karşılık beklemeden iyilik yapabilmek duygusal zekayı gösteriyor.
Duygusal olarak zeki olan kişiler güçlü bağlarla kurulan ilişkilere değer verirler ve sevdikleri insanları mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu nedenle sevdikleri kişilere karşılık beklemeden sıklıkla hediye almaktan hoşlanırlar.
10. Negatif insanlardan uzak dururlar.
 
Eğer siz de zor kişilerle iletişim kurarken duygularınızı kontrol edebiliyorsanız EQ seviyesi yüksek bir insan olduğunuzu düşünebilirsiniz. Duygusal olarak zeki insanlar negatif kişilerle iletişim kurmaları gerektiğinde öfkelenmelerine asla izin vermezler. Duygularını kontrol altına alarak zor durumdaki kişilere yardımcı olabilirler.
11. Yüksek EQ’lu insanlar mükemmeli aramazlar!
Duygusal olarak zeki insanlar asla mükemmeli hedeflemezler çünkü mükemmel diye bir şey olmadığını bilirler. İşler zorlaştığında asla pes etmezler ve başaramayacakları bir şey olduğuna inanmazlar.
12. Duygusal zeka seviyesi yüksek kişiler sahip olduklarının değerini bilirler.
Yüksek duygusal zeka seviyesine sahip kişiler her yeni günün yaşamaya değer olduğunu bilirler ve bunun için teşekkür etmeyi unutmazlar. Yaşama pozitif bir açıyla bakabilmeleri enerjilerinin ve fiziksel sağlıklarının da iyi olmasını beraberinde getirir.
13. Duygusal olarak zeki insanlar dinlenmeleri gerektiğini bilirler.

 

Başarıya giden yolda durmadan, dinlenmeden çalışmak gerektiğine inanıyorsanız yanılıyorsunuz! Dinlenmeye hiç zaman ayırmadan devamlı çalışmak üretkenliğinizin azalmasına ve kendinizi sürekli stresli hissetmenize neden olur. Duygusal olarak zeki insanlar dinlenmeleri gereken zamanı bilir ve mutlaka kendilerine zaman ayırırlar.
14. Yüksek bir EQ’ya sahip kişiler başkalarının günlerini mahvetmesine asla izin vermezler!
Duygusal zeka seviyesi yüksek kişiler kendi mutluluklarının da mimarıdırlar. Kendilerini iyi hissettikleri zamanlarda başkalarının keyiflerini kaçırmasına asla izin vermezler. Her zaman özgüvenli olsalar da kendilerini hiçbir zaman başkalarının üzerinde görmezler. Başka insanların yapıcı fikirlerini değerlendirip gerektiğinde bu fikirleri kendilerini geliştirmek için kullanabilirler.
Peki siz bu özelliklerden hangilerine sahipsiniz?
Kaynak:Psikologofisi.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir