Çoğumuz hayatımızın belirli dönemlerinde farkında olsak da depresyonda olduğumuzu saklamaya çalışırız. Hatta gizli depresyonda olup bunu o kadar iyi saklamayı başaranlar vardır ki gülümsemeleri adeta yüzlerine yapışık, 24 saat çıkartmadıkları/ çıkartamadıkları bir maske haline gelir.

Gizli depresyon yaşayan kişiler çoğu zaman depresif düşünce ve hislerinin kendilerinde yarattığı yıkımı kabul etmek istemezler. Bu kötü düşünce ve duyguların hayatın normal akışıyla kendiliğinden geçeceğini düşünürler. Durumu umursamama hali çok nadiren işe yarasa da psikolojimizdeki bu değişikliklere seyirci kalmak çoğumuzda daha büyük üzüntülere ve yalnızlığa neden olur. Eğer çevrenizde gizli depresyonda olduğundan şüphelendiğiniz dostlarınız ya da yakınlarınız varsa aşağıdaki 6 belirtiyi fark etmeniz ihtiyaçları olan yardıma çok daha kısa sürede ulaşmalarını sağlayabilir:
1- Uykusuzluk, uyuyamamak ve uyku bozukluğu…

Yeme, içme ya da uyku düzenindeki belirgin değişimler çoğunlukla bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Özellikle uyku beden ve ruh sağlığının temelini oluşturur. Eğer bir kişi uyuyamıyorsa ya da olması gerektiğinden çok daha fazla uyumaya başladıysa gizli depresyon yaşıyor olabilir. Bazen de içlerindeki boşluğu aşırı yemek yiyerek ya da aşırı alkol tüketimiyle bastırmaya çalışabilirler. Ya da bir faydasının olmadığını, zevk almadıklarını düşünerek yemekten ve içmekten tamamen uzaklaşabilirler…
2- Dışarı çıkmamak, yakınlarıyla birlikte zaman geçirmemek için sürekli bahaneler bulmak.
Hepimiz zaman zaman son derece normal olarak yalnız kalmak isteriz. Ancak gizli depresyon yaşayan kişiler git gide artan aralıklarla sosyal ortamlardan kaçmaya, evden çıkmamak için bahaneler yaratmaya, en yakın dostlarıyla bile görüşmemek için nedenler bulmaya başlarlar.
Böylelikle depresyonda olduklarını çevrelerinden hatta kendilerinden bile gizleyebileceklerini düşünerek yardımdan git gide uzaklaşırlar.
3- Sohbetlerine normalden daha karanlık bir felsefe hakim olmaya başlamış olabilir.
Gizli depresyondaki kişilerle bir araya geldiğinizde sohbetin normalden çok daha karanlık ve felsefi bir hal aldığını fark edebilirsiniz. Kendilerine zarar vermekten ve ölüm gibi karanlık konulardan daha sık bahsetmeye başlamış olabilirler. Cümle aralarında mutluluk arayışlarından ve daha iyi bir hayata duydukları özlemden dem vurabilirler. Bu tür konulara artan eğilimleri paylaşmaktan çekindikleri depresif düşüncelerin yansımaları olabilir.
4- Yardım istemek konusunda kararsızdırlar
Gizli depresyon yaşayan kişiler için içinde bulundukları durumun gizliliği çok önemlidir. Bazen kendileriyle yaşadıkları bu bitmeyen mücadeleden yorulup yakınlarından ya da bir psikologdan yardım isteyebilirler. Hatta en önemli adımı atıp bir terapistten randevu bile alabilirler ama çok azı bu randevuya katılacak cesareti kendisinde bulur. Çünkü psikolojik destek almaları gerçekten depresyonda olduklarını kendilerine itiraf etmek anlamına gelir ve bu gizli depresyon yaşayan çoğu kişinin kabul etmekten köşe bucak kaçtığı bir durumdur.
5- Normalden çok daha hassas olabilirler.
Gizli depresyon yaşayan kişiler rutin olaylara normalden çok daha yoğun tepkiler vermeye başlayabilirler. Televizyon seyrederken normalde etkilenmeyecekleri bir sahnede gözyaşlarına boğulabilir ya da trafikte yaşadıkları ufak bir duruma aşırı sinirli bir tepki verebilirler. Depresif duygularını bastırmaya çalıştıkça diğer duyguları bardaktan taşan su gibi etrafa yayılır..
6- Hayata ve olaylara daha kötümser yaklaşırlar
Depresyondaki kişiler hayata ve çevrelerindeki olaylara daha kötümser bir bakış açısıyla bakma eğilimindedirler. Karşılarına çıkan engelleri, daha önce benzerlerini başarmış olsalar bile kendine güvensiz ve olumsuz bir duygu durumuyla karşılarlar. “Başaracağıma inanıyorum” yerine “Başarabileceğimi sanmıyorum” gibi düşünce kalıplarıyla daha en baştan beklentilerini düşürüp başarı şanslarını sabote ederler.
Kaynak:psikologofisi.com

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”13931″ name=”App Store’dan Uygulama İade Etme ve Para İadesi Nasıl Alınır Resimli Anlatım”]

[irp posts=”26572″ name=”Hepsiburada’dan e-ticaret girişimcilerine destek”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir