Ünlü İngiliz yazar Herbert George Wells’in 1897 yılında yazdığı bilim kurgu romanıdır.Romanda Dr. Griffin’in görünmezlik iksirini bulmasıyla beraber başına gelenler anlatılıyor.

Herkesin hayalidir görünmez olmak istemek bunu aklından çoğu kişi geçirmiş veya istemiştir.Kitabı okurken de -olsa nasıl olurdu acaba- diye düşünürken buluyorsunuz kendinizi?Bir bilim adamının görünmezliği bulması ile başlayan olaylar dizisini anlatan roman,insanoğlunun eline geçen imkanları nasıl kullandığını da gözler önüne seriyor.Ben olsaydım ne yapardım sorusunu sordurtuyor kendinize?

Kitabın ilk bölümlerinde Dr:Griffin’in  Iping kasabasına gelip bir pansiyonda kalmasıyla başlıyor.Kimseyle iletişimi olmayan her tarafı sargılarla çevrili bu adam zamanla herkesin dikkatini çekiyor.Kasaba da dilden dile dolaşan,merak konusu olan bir yabancı olarak meraklı gözlerin hapsinde yaşamaya çalışıyor.Sakladığı önemli bir sırrı olduğunu belli etmeden yaşamaya çalışsa da bu tabii ki de kolay olmuyor.

[irp]

Böyle önemli bir buluşu bulan kişinin bunu insanlığın hizmeti için kullanacağı geliyor insanın aklına kitabı okurken ama kitabı okudukça Dr. Griffin’in çok başka amaçları olduğu ve hiçte masum olmadığı gerçeğiyle yüzleşiyorsunuz.Hayatta kalmak için hırsızlıkla başlayan ve insan öldürmeye kadar giden bir insan olup çıkıyor doktor.İnsanoğlunun acımasızlığı bir bilim adamı olup önemli bir buluşa imza atmasına rağmen yine ağır basıyor.Şunu soruyorsunuz kendinize bazen bazı şeylerin keşfedilmeden kalması insanlık için daha mı iyi?

Dili sade ve akıcı bir romandı ve severek okudum hatta yazarın ”Zaman Makinesi” adlı başka bir bilim kurgu romanı da varmış onu da en kısa zaman da okumak istiyorum.Bilim kurgu sevenlere tavsiye ediyorum efendim.

Konusu: Dr. Griffin’in görünmezlik iksirini bulmasıyla beraber Iping kasabasını gitmesini ve kasabadaki halktan kendini gizlemeye çalışmasını anlatıyor. Kasaba sakinleri bu sargılar içindeki gizemli yabancının sırrını keşfedebilecek mi? Dr.Griffin görünmez olduğunu kasaba sakinlerinden saklayabilecek mi?

Orijinal adı: The Invisible Man
Yazar: H. G. Wells
Çeviri: Ali Kaftan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 224
Tür: Bilim Kurgu

[irp]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir