İş yerindeki çalışma arkadaşlarınızı etkilemek mi istiyorsunuz? Ya da çocuklarınızın sağlıklı beslenmelerini sağlamaya çalışırken çok mu yoruluyorsunuz?

 Aşağıdaki 8 eğlenceli psikolojik yöntemi kullanarak istediklerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.
1. İnsanların, anlattıklarınız ile ilgilenip ilgilenmediğini kolayca anlayabilirsiniz.
Eğer bir kişinin devam eden sohbete gerçekten ilgi gösterip göstermediğini anlamak istiyorsanız ayaklarına bakın; eğer ayakları size doğru dönükse gerçekten ilgi duyuyorlar demektir. Eğer yanlara ya da farklı bir tarafa doğru dönükse muhtemelen o kadar da ilgilerini çekmiyordur.
Yazı önerisi
Daha Verimli Öğrenmenizi Sağlayacak 7 Bilgi
2. Arkadaşlarınızın egosuna küçük şakalar yapın:)
Arkadaşlarınızla zaman geçirdiğiniz sırada biraz eğlenmek istiyorsanız sohbet esnasında kullandıkları bir kelimeyi seçin ve bu kelimeyi ne zaman yenileseler gülümseyin, başınızı onaylar biçimde sallayın ya da farklı bir şekilde kendisini onayladığınızı belli edin. Onaylandığını hisseden arkadaşınız farkında olmadan bu kelimeyi daha da fazla kullanmaya başlayacaktır.
3. Dilinize dolanan şarkıdan kurtulun!

Günlerdir dilinize dolanan bir şarkıyı kafanızdan atmakta zorlanıyor musunuz? Şarkının son nakaratını düşünmeye çalışın. “Zeigarnik Etkisi” olarak adlandırılan bu psikolojik duruma göre beynimiz tamamlanmamış şeyleri hatırlamaya eğilimlidir. Şarkının son sözlerini düşünerek zihninize bu döngüyü tamamladığını ve artık kapatabileceği mesajını verebilirsiniz.

Yazı önerisi
Mülakata çağırılmanızı sağlayan bir ön yazı için 5 önemli ipucu
4. Çocuğunuza sebze mi yedirmek istiyorsunuz?
Mesela çocuklarınızın brokoli yemelerini sağlamak istiyorsanız yemek servisi sırasında doğrudan brokoli yemek isteyip istemediklerini sormak yerine, 2 parça mı 3 parça mı istediklerini sorun. Böylelikle kararı onlar adına zaten vermiş olursunuz, çocuklarınız da seçim hakları olduğu için kendilerini iyi hissederler. Bu ufak psikolojik yöntemi birçok farklı durumda da uygulayabilirsiniz.
5. Birisinin sizi izlediğini düşünüyorsunuz ama emin değil misiniz?
Daha önce hiç birisinin sizi izlediğini hissettiğiniz ama tam olarak emin olamadığınız oldu mu? İzlendiğinizi düşündüğünüz tarafa doğru dönerek esneyin. Esnemek bulaşıcı bir durum olduğu için eğer birisi sizi izliyorsa o da esneyecektir.
Yazı önerisi
Dijital çağda veri para demek
6. Sohbet ya da toplantı esnasında ciddiye alınmasını istediğiniz bir düşünceniz mi var?
Eğer bir konuşma esnasında söylediklerinizin ciddiye alınmasını istiyorsanız bunları babanızın size öğrettiğini söyleyin. İnsanlar babalar tarafından verilen tavsiyelere doğal olarak inanma eğilimindedir.
7. Ortamlarda kimin kimle yakın ilişki içinde olduğunu hemen anlayın:)
Arkadaşlarınızla birlikteyken bir şaka yapın ve kahkaha atan insanları gözlemleyin. Kendilerini birbirlerine daha yakın hisseden kişiler gülerken birbirlerine bakarlar. Kimlerin yakın ilişki içinde olduklarını öğrenmenin en kolay yollarından biridir.
 8. Kalabalık bir yolda hızlı yürümek aslında çok kolaydır.
Kalabalık bir yolda yürürken ilerlemek istediğiniz yöne doğru bakın, karşıdan gelen insanların doğal olarak bu güzergahtan uzaklaştıklarını göreceksiniz. Kalabalık caddelerde yürüyen kişiler karşıdan gelen kişinin hangi doğrultudan gideceğini anlayabilmek için birbirlerinin gözlerine bakma eğilimdedir. Böylelikle sizin yerinize onlar kenara çekilirler.
Yaşamınızı kolaylaştırıp stresten uzaklaşmanızı sağlayacak farklı yöntemleri öğrenmek sizin elinizde.
Kaynak: psikologofisi.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 9460 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe