Empatik insanları diğer insanlardan ayıran farklı özellikler vardır.

Onlar bulundukları çevredeki  enerjiyi ve bir arada bulunan insanların ne hissettiğini anlarlar. Farkına varma seviyeleri öylesine üst seviyededir ki bazen düşüncelerini kontrol altına alamazlar ve empatik olmanın kötü Bir şey olduğunu düşünürler. Fakat bu bir yanılgıdır. Bu aslında çok farklı ve kullanışlı bir özelliktir. İşte empatik insanların sahip olduğu bu olağanüstü yeteneklerden birkaçı

1. Empati sahibi insanlar zihin okumada çok başarılılardır.

İnsanların ne düşündüğünü tahmin etmek empati yeteneği yüksek olan kişiler için çok basittir. Hepimiz karşımızdaki kişinin ne düşündüğünü az çok tahmin ederiz. Fakat empatik insanlar kadar edemeyiz. Herkes karşısındaki kişinin davranışlarını ve mimiklerini o insanın neler düşündüğüyle ilgili tahminlerde bulunur. Fakat empati sahibi insanlar buna çok dikkat etmezler sadece zihnin içindekilere yönelirler.

[irp posts=”30120″ name=”Hafızanızı Geliştirmenin 10 Kolay Yolu!”]

2. Empati sahibi insanlar kendilerinin kahramanıdır.

Bu onların farkındalık seviyelerinin yüksek  olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden kendilerini de iyi tanıyorlar ve hislerine güveniyorlar. Kendilerini iyi bildikleri için başkalarının negatif yönlendirmeleriyle ilgilenmezler.

Bir ortamdaki enerjiyi iyi gördükleri ve insanları da iyi çözümledikleri için bir kavga anında ortamı basit bir şekilde yönlendirirler. Karşılarındaki kişiyi tanıdıkları için nasıl o insanı kontrol altına alabileceklerini de iyi bilirler. Aslında bu insanlar iş hayatında bayağı başarı gösterebilirler. Çünkü muhattap oldukları kişilerle nasıl anlaşacaklarını da hisleri sayesinde kolayca bulurlar.

[irp posts=”32069″ name=”Anlamını Yanlış Bildiğimiz 18 Kelime”]

3. Hayatlarına alacakları kişileri iyi seçerler.

Empatikler tanıştıkları kişiler hakkında çok iyi tahminlerde bulunabilirler. Bu özellikleri sayesinde, yeni tanıştıkları bir kişiyi hayatlarına sokup sokmamak konusunda bir tercih yaparken yardımcı olur. Ama yanıldıkları kişilerle ilgili deneyim edinerek bu konuda daha güçlü  olurlar. Bazı empatikler dışarıdan iyi ve dost canlısı gözüken kişileri anlarlar ve onların enerjilerinden etkilenirler. Çoğu zaman haklı çıkarlar ve etrafındaki insanların şaşkın tepkileriyle karşılaşabilirler.

4. Empati yeteneği yüksek olan kişiler hayatlarına iç güdülerine göre yön verirler.

Bunu istediklerinde yapmalarına gerek yoktur. Çünkü bu iç güdüsel bir şeydir. Aşk hayatlarında, bir iş görüşmesinde, aile hayatlarında ve karar almak zorunda kaldıkları bir olayda iç sesleri onları uyarır ve fark etmeden onu dinlerler. İç seslerine karşı gelemezler ve karşı geldikleri zaman da rahatsız olurlar. Siz de empati yetisi yüksek bir kişiyseniz iç güdüleriniz sizi yanlış yönlendirirse üzülmeyin. Her seçim bir deneyimdir.

5. Arkadaşları sürekli onlara danışırlar.

Empati yeteneğine sahip kişiler hemen fark edilirler ve  arkadaşları sürekli onlardan tavsiye alırlar. Adeta bir yaşam koçu gibidirler. Hisleri çok kuvvetli olduğu için arkadaşları, yeni tanıştıkları kişiler hakkında fikir edinmek için önce onları tanıştırırlar. Bu onların kolayca arkadaş edinebilmelerine yardım eder. Bu özelliklerinin dezavantajı ise insanların sürekli dertlerini dinlemek zorunda kalmalarıdır. Diğer insanların enerjileri onları yorabilir. Bu anda karşılarındaki kişiyle düzgün bir biçimde konuşup meseleyi çözebilirler. Her insan kendine zaman ayırmalıdır ve kimse bunun için izin almak zorunda değildir.

Kaynak:Müthişpsikoloji

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir