İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, eğer zararlı ve intihara teşvik eden içerikler kaldırılmazsa sosyal medya şirketlerine yasak getirilebileceğini açıkladı.

Hancock’un söyledikleri ilk bakışta sosyal medya kullanıcılarının kişisel özgürlüğünü engelliyormuş gibi görünse de bu fikrin ortaya atılmasına neden olay ya da olaylar ciddi anlamda can sıkıcı bir boyuta ulaşmış durumda. Zira İngiltere’de 2017 yılında 14 yaşındaki lise öğrencisi Molly Russell, sosyal medyada intiharla ilgili izlediği rahatsız edici içeriklerin ardından yaşamına son vermişti. Molly Russell’ın babası da BBC ile gerçekleştirdiği röportajda Instagram’ın kızının ölmesine yardımcı olduğunu dile getirmişti.

Sağlık Bakanı Hancock, daha önce kendine zarar verenlerin görüntüleri ile intihar videolarının paylaşılması nedeniyle sosyal medya şirketlerine bu tür içerikleri kaldırmaları çağrısında bulunmuştu. Instagram da bunların üzerine bazı içerikleri kaldırmadıklarını ama bu videolara bakan kişileri kendilerine yardım edebilecek ve destek olabilecek gruplara yönlendirdiklerini duyurdu. Şirket, politikalarını ve teknolojilerini de değerlendirmeye aldıklarını ifade etti.

Depresif içerikler, henüz kendini bulma çağındaki hassas gençler için ciddi anlamda sorun teşkil ediyor. Genellikle sosyal medya kullanıcıları da bu tarz içerikleri rahatsız edici bulduğunda gruplaşıp toplu şikayetlere başlıyorlar; ancak Instagram ya da Twitter bir sorun bulmadığını belirterek “Eğer bu içerikleri görmek istemiyorsanız hesabı engelleyebilirsiniz.” tarzı argümanlarla geri dönüş yapıyor.

Kaynak: cnbc.comSociality.io

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir