Viktor Emil Frankl,20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından ve aynı zamanda da logoterapinin kurucusudur.Yazar İnsanın Anlam Arayışı kitabının ilk bölümünde 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kampında yaşadığı deneyimleri, ikinci bölümde ise kampta kalırken yaşadığı olaylar ışığında logoterapinin ilkelerini anlatıyor.

Kitap otuzun üzerinde yabancı dile çevrilmiş ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satmıştır.

Logoterapi Nedir?

Logoterapi, anlam yoluyla ya da anlam merkezli terapi olarak açıklanabilir. İnsanın anlam anlayışı üzerine geliştirilmiş olan logoterapi, terapide insanın yaşamına anlam kazandırmayı amaçlamaktadır.

İlk bölümü okurken yazarın yaşadığı daha doğrusu yaşamak zorunda olduğu acıları okudukça bunca acıya ve kayba rağmen kitabın anlatım dilinin naifliğine hayran kaldım açıkçası.Sanki o acıları yazar değilde başka biri yaşamış ve yazar da bize aktarıyor gibi geldi.Belki de kurucusu olduğu logoterapinin öğretilerinden yola çıkarak bu kadar kolay kabullendi içinde bulunduğu durumu,çünkü eşini ve çocuklarını kaybetmesi ve yaşamış olduğu kampta:ölen insanlara,hasta ya da yaralıların artık işe yaramaz denerek yakılmasına,salgın hastalıklardan dolayı ölen insanlara şahit olmuş biri kendisi.

İkinci bölümde logoterapinin ilkelerini kampta yaşadığı deneyimlerle örneklendirerek açıklıyor yazar.Kitabı hasbelkader gördüm ve araştırmadan sadece başlığından dolayı okumaya başladım açıkçası ve iyi ki de okudum.Kitap aklıma geldikçe okurken hissettiğim o anlatımdaki naiflik geliyor aklıma ve aynı zamanda yazarın ve kamptaki insanların yaşadığı o zorluklar ve işkenceler,yazar acıyı anlatmış ama ajitasyon yapmamış,kitabı okurken de fark ediyorsunuz ,kendi acılarından çok etrafındaki insanların acısına odaklı bir anlatım var,kendi de aynı acıları yaşamış olmasına rağmen.Psikoloji tarzı sevenlere ve farklı kitap arayışı içinde olanlara tavsiye ederim.

  • Yazar:Viktor Emil Frankl
  • Yayınevi:Okuyan Us Yayın
  • Sayfa Sayısı:167

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe