Güçlü bir hafıza ve zeka sadece eğitim için değildir, hayatımızın her evresinde ihtiyacımız olan iki şeydir. Alzheimer gibi hastalıkları, depresyonu, düşük nörolojik hastalıkları hayatımıza sokmadan güzel bir eğitim hayatı geçirebilir miyiz?

İşte bunu başarmak için hafızamızı ve zekamızı kuvvetlendiren temel yiyeceklerden beşini sizlerle paylaşacağım.

Elbette bunlarla beslenmek çok zeki olmayı ve harika bir hafızaya sahip olmayı tek başına sağlamıyor. Ama beynimizin diğer organlar gibi bedenimizin bir parçası olduğunu bilerek, sağlıklı beslenme ile buna yardımcı olabiliriz. Beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı aktif hale getirmek tek başına besinlerle olmayacaktır, yapacağımız bu takviye ile hafızayı çalıştırmış değil güçlendirmiş olacağız.

[irp]

İşte mutfağınızda bulunması gereken 5 temel yiyecek;

Yaban Mersini : Beyinde ölen hücrelerin çoğu yerine gelmez, yerine gelen tek hücre hafızamızı yöneten  ‘hipokampus’ daki hücrelerdir. Yaban mersini bu hücrelerin yerine gelmesini sağlayan en faydalı yiyecektir.

Çilek : 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre çilek yaşlanmaya bağlı beyin fonksiyonlarının düzeltilmesine yardımcı olan güçlü bir yiyecektir.

Kuş Üzümü :  Alzheimer hastalığı beyin kendini stresten koruyamadığı zaman meydana gelen bir hastalıktır. Kuş üzümü,  C vitamini yüklü olan ve insanı stresten uzak tutan bir besindir. O halde buradan anlıyoruz ki kuş üzümü ile strese karşı kendimizi korurken bir yandan Alzheimer’e karşıda kendimizi korumuş oluyoruz.

Yağlı Balıklar : Yağlı balıklarda yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asiti ile hafıza kaybı gibi risklerin azaldığı her yerde kanıtlanmış durumdadır. Düzenli olarak balık yağı tüketmek beynimizin kronolojik yaşımıza göre daha genç olmasını sağlayacaktır.

Koyu Çikolata : Koyu çikolatada ‘procyanidin’ bulunmaktadır ve beyindeki kan sirkülasyonunu artırır buda hafızayı güçlendirerek beyni destekler. İşte çikolata yemek için bir sebep daha!

Bu besinler dışında birkaç temel yiyecek daha vardır ki onlarında etkileri en az bu besinler kadar  güçlüdür; Üzüm suyu,elma, yeşil çay,kahve,avakado,yeşil yapraklı sebzeler,köri ,arpa,zeytinyağı

Hiçbir anınızı unutmadan yaşlanmanız dileğiyle…

[irp]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir