Bilim insanları,İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde  kalp hastalıkları ve akciğer kanserinin teşhis edebilmek için yapay zeka sistemi geliştirdi. Kardiyologların,kalp röntgenlerinde göremediği detayları sistemin yakalayabildiği belirtiliyor. Diğer bir yapay zeka sistemi de akciğer kanserine erken teşhis koyuyor.


John Radcliffe Hastanesi’nde geliştirilen yapay zeka sistemi ise kalp röntgenlerini daha doğru bir şekilde teşhis ediyor. Doktorların göremediği detayları yakalayabiliyor.

Sistem daha sonra bir öneride bulunuyor. “Pozitif” çıkması, hastanın kalp krizi geçirme riskinin olduğu anlamına geliyor.Altı kardiyoloji ünitesinde sistem klinik deneylere tabi tutuldu.Uzmanlarca,sonuçlar onaylandıktan sonra bu yıl akademik bir dergide yayımlanacak.

Sistemi geliştiren kardiyolog Profesör Paul Leeson, verilerin, sistemin kardiyolog meslektaşlarından daha başarılı olduğunu gösterdiğini söylüyor ve ekliyor:

Yazı önerisi
Sağlık turizm nedir? Türkiye'de sağlık turizmi

“Kardiyologlar olarak, her zaman doğru kararı veremediğimizi kabul ediyoruz. Ancak artık bu sistem sayesinde daha iyi olma ihtimalimiz var.”

Sistemin,klinik deneylerin sonuçlarıyla, doktorlardan çok daha başarılı olabileceği ortaya çıktı. İngiltere’de her yıl 60 bin kalp röntgeni çekiliyor ve bunların 12 binine yanlış teşhis konuyor.

Gereksiz ameliyatlar ve sonrasındaki tedavi süreci tahminen 600 milyon sterline (yaklaşık 3 milyar Türk Lirasından fazla) mâl oluyor.Deney sonuçları, yapay zekanın sağlık hizmetlerine yılda 300 milyon sterlin tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor.Bu teknolojinin devlet hastanelerinde bu yaz ücretsiz olarak kullanılmaya başlanması gündemde.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 9460 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe