Kolejli İş Adamları Derneği Başkanı M. Hakan Çınar, yaşanan ekonomik gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Çınar, üretim konusunun altını çizerek, ülkemizin bu konuya ağırlık vermesi gerektiğini ifade etti.

Yaşanan ekonomik gelişmelerin KİD (Kolejli İş Adamları Derneği) üyeleri üzerindeki etkilerine dair değerlendirmelerde bulunan M. Hakan Çınar “ Her ne kadar çok fazla olmasa da üyelerimiz daralan ekonomimizden etkilendi. Piyasada dolaşan nakit paranın azalması, kredi borçlarındaki zorluk ve tahsilat yapılamaması 2017 yılında yaşadığımız zorluklardandı. Üyelerimiz bütün zorluklara karşı önlem aldığı için çok fazla zarar görmediklerini biliyoruz. Olumsuzluk ne yazık ki her sektörü etkiliyor. Bu kısır döngüden kurtulup açılmak gerekiyor. İş adamlarımızın vizyonları geniş. Dünyaya açılıyorlar. Kolejli iş adamları ciddi yabancı dil eğitimi sağlayan bir okuldan mezun olduğu için bunun avantajlarından yararlandı. Türkiye ekonomisinin daralması gibi bir olumsuzluğu bazı iş adamlarımız avantaja çevirdi. Çin, Rusya gibi ülkelerde iş yaparak ciddi anlamda 2018’e hazırlandılar” ifadelerini kullandı.

“Bütün iş adamlarının ortak sıkıntısı işçi maliyetleri”

Geride bırakmış olduğumuz 2017 yılına dair değerlendirmelerde bulunan KİD Başkanı M. Hakan Çınar, iş adamları ve sanayicilerin 2018 yılı beklentilerini de anlattı. Çınar, ilk hedefin her zaman büyüme olması gerektiğini söyleyerek “Büyümek ve Türkiye’yi gelişmiş bir ülke yapma yolunda iş dinamiklerini geliştirmek büyük önem taşıyor. Bunun için yapılması gereken bir takım düzenlemeler mevcut. Bütün iş adamlarının ortak sıkıntısı, işçi maliyetlerinin yüksek olması. Bunun için çeşitli vergi avantajları hala beklemede. Girdi maliyetlerinin yükselmesi, döviz kurunun dalgalanması gibi durumlar Türkiye ekonomisine yön veriyor ve dolayısıyla da iş adamlarımızı ve ticaretimizi etkiliyor. Türkiye genelinde enerjinin ve hayatın ucuzlaması hem sanayicimizi hem de iş adamlarımızı rahatlatacaktır.”

“Üretim maliyetleri düşmeli, kalite artmalı”

“Üretim maliyetlerinin düşmesi ve kalitenin artması çok önemli.” İfadelerini kullanan M. Hakan Çınar 2017 yılının pek olumlu geçmediğini söyledi. Çınar sözlerine şöyle devam etti: “Ülkenin içinden geçtiği şartlar siyasetle, diplomasi ile ekonominin bağlantılı olması ister istemez bizlerin ekonomisini etkiledi. Türkiye’de, İnşaata dayalı bir sektör ilerlemesi söz konusu olduğu için sanayici ve iş adamları özellikle üreten kesim bu paydan daha az nemalandı. Değerli olan üretimin kalkınması için büyük adımların atılması. İnsan hakları, adalet ve hukuk alanında yaşananlar ülkemizi etkilediği gibi üreten kesimi de etkiliyor. 2018 yılının daha olumlu geçeceğini umuyoruz.”

 

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”25487″ name=”Ufak Tefek Cinayetler 24.Bölüm Fragmanı Yayınlandı”]

[irp posts=”25463″ name=”Kanser hücresi “gözaltı”na alınıyor!”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir