Alman Gençlik Ödülü’ne layık görülen,pek çok kez sinemaya uyarlanan,kırktan fazla dile çevrilmiş ve 7 milyonun üzerinde satılmış bir kitap Momo. Hem büyüklere hem küçüklere hitap eden bir masal kitabı.

Tiyatro harabelerinde tek başına yaşayana küçük bir kız çocuğu olan Momo’ nun başından geçenleri anlatıyor kitabımız.Kitabı okurken en çok dikkatimi çeken -algıda seçicilik olsa gerek- Momo’ nun iyi bir dinleyici olmasıydı.Dinlemek günümüzde artık o kadar önemsiz görülüyor ki sadece kendi sesimize ve kendi düşüncelerimize önem verdiğimiz bir çağda yaşıyoruz.Hayatımızda en çok eksikliğinizi hissettiğimiz şey gerçekten dinleniyor olmak.Benim de hayatımda bir Momo olsun istedim kitabı okurken ben anlatayım o sadece dinlesin… 🙂

Kitabın ana konusu Momo’nun iyi bir dinleyici olması değil tabii ki! Asıl hikaye duman adamların ortaya çıkmasıyla başlıyor.Duman adamlar insanlarla zamanları için pazarlık yapıp -onlara daha çok zaman kazandırma vaadiyle yapıyorlar bunu- zamanlarını satın alıyorlar.Anlaşmayı yapan insanlar birer birer mutsuz olup hayattan soğurken yine de sadık kalıyorlar anlaşmaya,yaptıkları tüm şeyler; bir insanla konuşmak,çocuklarıyla ilgilenmek v.s onlar için bir zaman kaybı gibi görünmeye başlıyor.Zamanla duman adamlar bütün insanlarla aynı anlaşmayı yapıyor.Bu insanların içine Momo’yu devamlı ziyaret eden arkadaşları da dahil oluyor.

Arkadaşlarını eskisi gibi göremeyen Momo onlarla konuşup neden gelmediklerini soruyor gelme sözü alıyor ama o gün hiç gelmiyor ve arkadaşları onu ziyaret etmiyor.Sonra bir gün bir kaplumbağa yardımıyla Hora Usta’yla tanışıyor ve duman adamlardan haberdar oluyor.Duman adamların aslında insanların zamanlarını çaldığını öğreniyor ve Hora Usta’yla beraber arkadaşlarını  duman adamlardan kurtarmaya çalışıyor.

Okumanızı tavsiye ediyorum efendim… 🙂

Konusu:Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır.
Bir gün hayaletimsi topluluk “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Onları durduracak tek kişiyse Momo’dur.
Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir?

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir