Özgüven eksikliği değiştirilemeyen bir kişilik özelliği değildir. Özgüven kazanmak ve arttırmak istiyorsanız, işe önce “kendiniz hakkında olumlu düşünmeye ve olumlu özelliklerinizi listelemeyle” başlayabilirsiniz. Sonrasında ise;

1. Hayır Demeyi Öğrenin: Sizin için makul olmayan ve keyif vermeyen, kendinizi iyi hissettirmeyen istekleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Hayır demeyi başardığınızda fikirlerinizi açıkca ifade edebilir ve özgüveninizin artmasına yardımcı olursunuz.

2. Özgüvenli Olduğunu Düşündüğünüz Kişileri Gözlemleyin: Sizin onları garipsemediğiniz, dışlamadığınız gibi başkalarınında garipsemediğini fark edin. Sizde aynı şekilde davrandığınızda yine kimsenin garipsemeyeceğini bilin. İçinizde sandığınızdan daha fazlası var. Ne kaybedersiniz ki?

3. Başaramamaktan Korkmayın: Kimse her şeyde hemen yüksek bir performans sergilemiyor. Bir çok şey düşe kalka, deneyip yanılmalarla başarılıyor. Her başarısızlığın bir sonrakini daha iyi yapabilmek için bir deneyim ve tecrübe olduğunu unutmayın.

4. Genelleme Yapıp Sürekli Olumsuza Odaklanmayın: Bir şeyin sonucunu ve değerini tek bir davranış ya da gösterge belirlemez. Daha önce başarısız olmuş, kazanamamış ya da terk edilmiş olabilirsiniz ama bu sonraki zamanlarda da böyle olacağını göstermez.

5. Herkesin Onayını ve Sevgisini Kazanmaya Çalışmayın: Bu durum mükemmelliyetçi ve ulaşılmaz bir hedeftir. Sizin değerinizi tamamen başkalarının onayına bırakır ve adete sizi başkalarına bağımlı gibi yaşamaya sürükler.

6. Kendinizle Gurur Duyun ve Kendinizi Ödüllendirin: Kişinin kendisine yapabileceği en büyük kötülüklerden biri kendisinde var olan özgüveni yok farz etmesidir. Yaşamınızdaki başarılarınızı, sahip olduğunuz yeteneklerinizi ve becerilerinizi sürekli aklınıza getirin. Hatırladığınız ve tekrar yaptığınız her seferde kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin. Bu işe yarayacaktır.

Kaynak:muthispsikoloji.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir