Teorik olarak tüm tecrübelerimiz bizi daha güçlü ve daha iyi insan yapar. İyimser olmak, hayatımızın kontrolünü ele almak ve kendimize acımamak üzerinde çalışmamız gereken karakteristik özelliklerin sadece bazılarıdır. Sizce siz bu özelliklere sahip misiniz? Psikiyatr Amy Morin’e göre ruhsal olarak güçlü insanların 21 karakteristik özelliği

1. Duygularınız ve mantığınız arasında denge kurmayı biliyorsunuz
Mesele, sadece duygularla veya mantıkla hareket etmek değil, ikisini dengede tutmayı becerebilmek ve karar verme sürecinde duyguların, mantığa hakim olduğunu açıkça görebilmek. Eğer ruhsal olarak güçlü biriyseniz, bu ikisini dengede tutmayı biliyorsunuz demektir.

2. Zamanınızı üretken biçimde harcıyorsunuz
Bir işi yapmamak için binlerce bahane üretilebilir fakat ruhsal olarak güçlü insanlar ne istediğine odaklanır ve boş şeylere vakit harcamaz.

3. Değişikliklere uyum sağlama yeteneğinize güvenirsiniz
Hayat sürekli değişiyor ve bazen değişen şartlara uyum sağlamak zor olabiliyor. Çoğu insan bu değişikliklere direnmeye çalışır fakat ruhsal olarak güçlü insanlar hızlı değişime adapte olmaya odaklanır.

4. Sizi tutan korkularla yüzleşirsiniz
Çoğu insan korkularıyla yüzleşmekten kaçınır, bazılarıysa başkalarını etkilemek için ancak yüzleşebilir. Fakat ruhsal olarak güçlü insanların kimseye ispat etmesi gereken bir şey yoktur. Kendilerini geliştirmek için korkularıyla yüzleşirler ve onları aşarlar.

5. Hatalarınızdan ders çıkarırsınız
Ruhsal olarak güçlü insanlar hatalarına gerekçe aramakla veya saklamakla uğraşmazlar. Hatalarından ders çıkarırlar ve daha iyi olmak için çalışırlar.

6. Olmak istediğiniz kişi ve olduğunuz kişi arasında bir denge bulursunuz
Eğer ruhsal olarak güçlü bir insansanız nasıl biri olduğunuzu kabul edersiniz fakat daha iyi olmak için çalışmaktan asla vazgeçmezsiniz.

7. Başkalarının başarılarını kutlarsınız
Ruhsal olarak güçlü olmak demek işbirliği yapmayı bilmek demektir. Başkalarının başarısı sizi asla kıskandırmaz. Tam tersine, ruhsal olarak güçlü insanlar, başkalarının başarı ve mutluluğunu nasıl kutlaması gerektiğini bilirler.

8. Kendi değerlerinize göre kararlarınızı verir ve böyle bir hayat yaşarsınız
Eğer kendi değerlerinize göre yaşıyorsanız ve önceliklerinizin ne olduğunu anlıyorsanız, karar vermede hiçbir sorun yaşamazsınız. Bu yetenek sizi ruhsal olarak güçlü yapar.

9. Yeteneklerinizle gösteriş yapmak yerine onları geliştirmekle ilgilenirsiniz
Genelde insanlar, başkalarının onayını aramaya meyillidir. Fakat ruhsal olarak güçlü insanlar başkalarının onayını aramaz ve yeteneklerini geliştirmeye odaklanırlar.

10. Dürüst bir hayat yaşarsınız
Ruhsal olarak güçlü insanlar kendilerine karşı dürüsttür. Eylemleri sözleriyle çelişmez.

11. Başardıklarınıza değil kendinize değer verirsiniz
Ruhsal olarak güçlü insanlar sahip olduklarına değil kendilerine değer verirler. Bu yüzden kazanmayı veya kaybetmeyi umursamazlar.

12. Zaferin beklemeye değer olduğunu bilirsiniz
Ruhsal olarak güçlü insanlar çabalarının meyvesini yemek için beklemeyi bilirler ve bunun uzun bir süreç olabileceğinin farkındadırlar. Ayrıca sabırsızlık bizi zayıf biri yapar, değil mi?

13. Eylemlerinin sorumluluğunu üstlenirsiniz
Ruhsal güç hata yapmayacağınızın garantisi demek değildir. Hata yapacaksınız, fakat asıl mesele bu hatalardan ders alınıp hayatınıza devam edebilmektir.

14. Güçlükleri fırsat olarak görürsünüz
Karşılaştığınız her engel ve problem gelişmeniz için bir fırsattır. İnsanlar genellikle güçlüklerden rahatsız olurlar, fakat ruhsal olarak güçlü insanlar bu zorluklara göğüs gererek daha iyi olmaya çalışır.

15. Minnettarsınız
Daha fazlasını istemek yerine, ruhsal olarak güçlü insanlar, ihtiyaç duyduklarından daha fazlasına sahip olduklarını ve bunun için nasıl minnettar olacağını bilirler.

16. En iyi bildiğiniz ve yaptığınız şeye odaklanırsınız
Ruhsal olarak güçlü olanlar hayatında etkili ve başarılıdır; çünkü zamanlarını, çabalarını ve kaynaklarını en iyi yaptıkları işe adamışlardır.

17. Düştüğünüzde kalkmayı bilirsiniz
Ruhsal olarak güçlü insanlar için başarısızlık yolun sonu değil, başlangıcıdır. Seçtikleri yolun sonunda başarıya götüreceğine inanırlar.

18. İyimser bir gerçekçisiniz
Ruhsal olarak güçlü insanlar kesinlikle iyimserdir. Bir zorlukla karşılaştıklarında en iyisini umut ederler. Fakat aynı zamanda ayakları da yere basar.

19. Zayıflıklarınızı geliştirmeye çalışırsınız
İnsanlar zayıf yanlarını saklamaya meyillidir. Fakat ruhsal olarak güçlü insanlar en büyük zayıflıklarıyla bile yüzleşmekten korkmazlar.

20. Ufak tefek şeyler için tartışmazsınız
Mükemmel için uğraşmak doğaldır fakat ruhsal olarak güçlü insanlar ufak tefek şeyleri büyütmemek gerektiğini bilirler.

21. Problem çözmeye hazırsınız
Problemlerinizden şikayet edebilir ve küçük şeyleri büyütebilirsiniz. Veya ruhsal olarak güçlü insanlar gibi problemlerinizi çözmekle uğraşırsınız.

22. Her zaman öğrenmeye hazırsınız
Yeni bir gün, yeni bir insan veya yeni bir tecrübe bir şeyler öğrenmek için yeni bir fırsat demektir. Hayat karşılarına ne çıkarırsa çıkarsın, ruhsal olarak güçlü insanlar öğrenmeye heveslidirler.

 Kaynak:muthispsikoloji.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir