Sağlık turizmi veya medikal turizm – kalıcı ikamet bölgesi dışına çıkarak iyileşmek veya tıbbi hizmet alabilmek amacıyla yapılan seyahatlere denir.

Dünya nüfusunun artması ve yaşam kalitesinin yükselmesi çeşitli ülkelerde sağlık maliyetlerinin yükselmesine neden olmuştur. Bu durum ise sağlık sektörünün daha kaliteli ve ekonomik olan ülkeleri ön plana çıkarmış ve sağlık turizmi sektörünün oluşmasına neden olmuştur.

Türkiye’de sağlık sektöründe son 10 yılda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Sağlık bakanlığı tarafından 13 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladığı, Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik’te uluslararası sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında uluslararası düzeyde sunulan sağlık hizmetlerinin standartları, uluslararası sağlık turizmi hizmetlerinde faaliyet yürütecek sağlık kuruluşları ile aracı kuruluşların yetkileri ve sorumlulukları tanımlayarak, Türkiye’nin sağlık turizmini çok ciddiye aldığını gösterdi.

Ülke ekonomisine katacağı yüksek mali değerin yanı sıra, yeni ve çeşitli mesleklerde istihdam alanları açacak ve artıracaktır ve ülkemizin tanıtımına büyük katkısı olacaktır.En önemlisi de 2023 yılına konulan 1 milyon sağlık turisti ile 20 milyar dolar olarak hedef edilen gelir cari açığın kapatılmasında bir kalem olacağı belirtilmektedir.

Türkiye coğrafi konumu, dünya standartlarında hizmet sunan sağlık kuruluşları, sektördeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü, Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygun olan tedavi maliyetleri, kaplıcaları ve doğal güzellikleri ile Sağlık Turizmi açısından bir çekim merkezidir.

2019 yılının ilk yarısında 264 bin hastanın sağlık hizmeti almak için geldiği Türkiye, hizmet kalitesi ve fiyat avantajı sunan sağlık tesisleri ile Sağlık Turizminde dünyanın on gözde ülkesinin içinde yer almayı başarmıştır.

[irp]

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir