Stresten çıkan sivilceleri biliyorsunuz fakat diğer stresin fiziksel belirtileri hakkında bir bilginiz var mı? Birçok kişi vücudunda meydana gelen değişikliklerin ve rahatsızlıkların nedenini bilememekte.

İşte, açıklanamayan bu rahatsızlıklar bazen yoğun stres altında olduğunuzun ve vücudunuzun gereğinden fazla gerildiğinin habercisi olabilir. Kişileri psikolojik olarak zor bir sürece sürükleyen stres, fiziksel olarak da kendini hissettirmektedir.

Hem günlük yaşamı hem de sosyal hayatı olumsuz etkileyen stres faktörü özellikle uzun süre devam ettiğinde kişiler kendilerini fiziksel olarak da kötü hissedebilmektedir. Bu sorunların hepsinden kurtulmanın en basit yolu elbette stresten uzak durmak. Ne yazık ki stresten uzak durmak çağımızda pek mümkün olmamakta. İş hayatından trafik sorununa kadar birçok faktör kişilerin stresli dönemler geçirmesine sebep olabilmektedir. Stresli dönemlerde stres yüksek dozlara ulaştığında vücut fiziksel olarak alarm vermektedir. Bu belirtiler meydana geldiğinde stresten uzak durmak için kendinizi gevşetme yöntemlerini demenizde fayda var.

Ciltte Meydana Gelen Bozulmalar!

Onca sivilce sadece ergenlik döneminde çıkmıyor. Akne problemi ile birlikte ciltte çeşitli bozukluklar meydana gelmesi bazen stres hormonlarının aşırı yükseldiğinin habercisi olabiliyor. Tüm vücudun dengesini sağlamakta etkili olan stres hormonları ilk başta ciltte verdiği sinyaller ile kendini belli ediyor.

Cilt renginizin solması, sürekli yaşanan sivilce problemi bunun ilk habercileri oluyor. Cilt problemleri özellikle kadınlar ve bakımına düşkün kişiler için büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle beslenmenize dikkat ettiğiniz kadar sağlıklı ve güzel bir cilt için stresten de uzak durmanız gerekiyor.

Kırmızı Cilt Rengi!

Aynaya baktığınız anda stres altında olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çünkü ilk alarmlar genellikle ciltte meydana gelmeye başlıyor.

Ufak bir stres yaşasanız dahi özellikle stresli ortamlarda bulunduğunuzda cilt renginiz pembeleşip terlemeye başlıyor. Stresli, gergin ortamlar cildinize hiç iyi gelmiyor.

Bu ortamlarda sakinliğinizi ve rahatlığınızı korumaya çalışmanız oldukça önemli. Aşırıya kaçan stres hissinin doğmasında ise uzmanlar bir süreliğine bile olsa o ortamdan uzaklaşıp rahatlamayı tavsiye ediyor. Cilt renginde meydana gelen bu renk değişikliklerini aynı zamanda kalp ritimlerinin düzensiz çalışması ve solunumun düzensizleşmesi takip ediyor.

Yorgunluk Hissi!

Bedensel bir yorgunluğunuz olmadığı halde kendinizi halsiz, bitkin, yorgun hissediyorsanız stres geliyorum diyor.

Nedensiz oluşan bu yorgunluk hissi stresin en önemli belirtilerinden bir tanesi.

Uyusanız bile geçmeyen, dinlendiğinizde dahi devam eden yorgunluk stres belirtileri arasında en sık rastlanılanı olarak belirtiliyor. Uzmanlar, kişilere bu stres kaynaklı yorgunluk hissinden kurtulmak için stresi azaltacak aktiviteler yapmayı öneriyor. Açık havada bir yürüyüş, sevdiğiniz kişilerle bir araya gelmek, hobilere zaman ayırmak, stresli ortamlardan kaçınmak bunlardan birkaçı olabilir. Yorgun olmasanız dahi kendinizi çok bitkin hissettiğinizde stres altında olup olmadığınızı sorgulamalı ve önlemlerini almaya başlamalısınız.

Saç Dökülmesi!

Aşırı stres saç sağlığına hiç iyi gelmiyor. Hep duymuşsunuzdur adam strese girince “ulan saçlarımı döktünüz be” der yani bilimsel olarak da bu böyledir.

Mevsimsel dönemlerde görülebilen saç dökülmeleri aynı zamanda stresli zamanlarda daha çok dökülmeler olarak kendini gösteriyor.

Stres nedeniyle dökülen saçlar kişilerde daha büyük gerginliklerin yaşanmasına neden olabiliyor. Fakat uzmanlara göre bu durum endişelenilecek bir durum değil. Saç sağlığınızın geri kazanılması stresten uzak durmanıza bağlı. Sağlıklı saçlara kavuşmak için dıştan ve içten saçlarınızı beslerken aynı zamanda mutlu, rahat hissetmeye dikkat etmelisiniz. Stres faktörlerini ne kadar uzak tutarsanız o kadar iyi.

Kan Şekeriniz Sizi Uyarıyor!

Stresten dolayı kendine yemeğe veren birçok kişi bulunuyor. Bunun en büyük sebebi, kan şekerinin düşmesi. Yüksek stres altında bulunan kişilerin kan şekerlerinin düştüğü bilinmekte.

Buna bağlı olarak kişilerde daha yüksek yeme isteği ve stresli dönemlerde daha sık kilo problemleri yaşama meydana geliyor.

Stres altında olduğunuzu hissettiğiniz an kendinizi toparlamaya çalışmanız gerekiyor. Fazla kilolardan kaçınmak için kan şekerinizi yükseltecek sağlıklı tercihlerde bulunmalısınız. Özellikle stresli dönemlerde aktif spor yapmak hem stresinizi azaltacak hem de kilo almanızı engelleyecektir. Uzmanlar, stresli bir yaşam süren kişilere stresini azaltmak için sık sık açık hava yürüyüşü ve doğa sporlarını tavsiye etmekte.

Titreme!

İnsanlar sadece heyecanlandıklarında veya üşüdüklerinde titremezler. Aynı zamanda yüksek stres de kişilerde ciddi bir titreme sorununa yol açmaktadır.

Elinize herhangi bir nesneyi altığınızda nasıl tir tir titrediğinizi anında fark edebilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda acilen kendinizi rahatlatmanız gerekiyor, demektir.

Ilık bir duş yapmak, temiz hava almak, ortamı havalandırmak, sakinleştirici müzik dinlemek, bir şeyler atıştırmak, sevdiklerinizle sohbet etmek, stres yaratan ortamdan uzaklaşmak veya olayı düşünmemeye çalışmak, stresi yenmek için nefes egzersizleri uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmekte.

Bayılma Hissinin Uyanması!

Her an düşüp bir yere bayılacak hissi yoğun stres yaşanan ortamlarda meydana gelmektedir. Kadınlarda strese neden adet dönemlerinde bu durum sık sık yaşanmaktadır.

Stres faktörü bayılma hissi uyandırdığında vücudunuz stresle ilgili ciddi alarmlarından birini daha vermiş bulunmakta. Kan basıncının düşmesi ile birlikte gelen bayılma hissi aynı zamanda kişilerde, bitkin hissetmeye de neden olabilmektedir.

Sebepsiz Ağrılar Hissetmek!

Vücudunuzda geçmeyen inatçı ağrıların bir numaralı sebebi stres olabilir. Özellikle baş, boyun, sırt ve bel bölgelerinde hissedilen ağrılar, yoğun stres yaşadığınızın, vücut kaslarınızın stres nedeniyle fazlasıyla gerildiğinin işaretçisidir.

Stresten uzak duramıyorsanız bu olumsuz belirtiler günlük yaşamınızı etkileyecektir. Sürekli tekrarlanacak olan bu durumlar kişileri depresyona da sürükleyebilmektedir. Bunlardan korunmak için mutlaka stres faktörlerini azaltmanız gerekmekte. Bu başarılamadığı taktirde ise uzmanlar tarafından önerilen stres azaltma egzersizleriyapılması kişilerin kendilerini daha iyi ve daha rahat hissetmelerini sağlamaktadır.


Hasta Bir Görünüm!

Stres altında olduğunuzu sadece siz hissetmezseniz. Çevrenizdeki kişiler özellikle yakın dostlarınız sık sık sizlere bitkin, halsiz göründüğünüzü hasta olup olmadığınızı soruyorlarsa bu sorular sıklaşmış ve nedenini bilmiyorsanız ters giden bir şeyler var demektir.

Kısacası stres faktörü içinizde yaşanıp biten bir hormon değildir. Tüm vücudunuzu ele geçirir ve sizin kötü, hasta görünmenize, neşesiz ve cansız hareket etmenize yol açar. Uzmanların aynı zamanda çok fazla stres yaşayan ve sürekli gergin olan kişilere de bir kötü haberi var; aşırı stres yaşlanma belirtilerinin daha çabuk ve genç yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor.

Zayıf Bağışıklık Sistemi!

Bir düşünün; aylardır heyecanla gece gündüz hazırlandığınız sunumun olduğu gün, siz hastalanıp suna gidemediniz veya bunun gibi birçok örnek sıralanabilir.

Bunların hepsinin bir tesadüf olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tesadüften bir tık ilerisi, stresin sizin üzerinizdeki gücü!

Dışarıda dal kıpırdamazken siz kırk derece ateşle yatıyorsanız stres hormonlarınız tavan yapmış olabilir. Sürekli hasta olmak stres hormonlarının bağışıklık sistemini ve vücudun direncini yıpratmasından dolayı ortaya çıkan bir sorun olarak bilinmektedir. Stresli kişiler rahat kişilere göre daha sık salgın hastalıklara yakalanmaktadır. Hastalıklardan korunmak için mutlaka stres hormonlarınızı dengede tutmaya, gereğinden fazla gerilmemeye ihtiyacınız var.

Çene Ağrıları!

Anlamsız yere oluşan her ağrı stres kaynaklı olabilir. Fakat diş ve çene sağlığı stresten en kolay ve ilk etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır. Çünkü stresli kişilerde diş gıcırdatma veya diş sıkma problemi daha sık görülmektedir. Buna bağlı çene ağrıları oluşmaktadır.

Kaynak:Testkafe.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir