Bir çok kişi için okulların kapandığı, iş yoğunluğunun azaldığı ve seyahat planlarının yapıldığı yaz ayları yılın en iyi zamanlarıdır. Ancak seyahatteyken sosyal medyada fotoğraf paylaşmak, mailleri kontrol etmek ve banka hesabıyla işlem yapmak için 4G ağları yerine ücretsiz olduğu için daha çok herkese açık bir Wi-Fi ağıyla internete bağlanılır. Ücretsiz Wi-Fi ağlarının birçok risk barındırdığını belirten ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard, seyahatteyken kendinizi ve ailenizi korumanız için 3 basit ipucu paylaşıyor.

Ücretsiz Wi-Fi ağlarının her zaman o kadar da ücretsiz olmayacağını ve herkese açık bu ağların kendi içinde riskler barındırdığını aklınızdan çıkarmayın. İyi haber şu ki, kötü niyetli kişilerin verilerinizi çalmasını küçük bir farkındalık ve birkaç proaktif adımla önleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, Wi-Fi ağlarını hacklemenin kolay olması ve kullanıcıları, sahte bir Wi-Fi ağına bağlanmaları için kandırmanın ise daha da kolay olmasıdır.

Seyahatteyken kendinizi ve ailenizi korumanız için ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard’ın önerdiği 3 kolay ipucu şöyle:

1. Birbirine benzer isimde Wi-Fi adları varsa bağlanmadan önce bir yetkiliye danışın. Çevrenizde neredeyse aynı isme sahip Wi-Fi adları görürseniz temkinli yaklaşın. Böyle bir durumda otel görevlilerine doğru ağ adını sorabilir ve şifreli bir Wi-Fi ağları varsa onlardan şifreyi alabilirsiniz. Bu tür yerler her zaman şifreli bir bağlantı kullanmayabilir ama sormadığınız sürece asla bilemezsiniz.

2. Maillerinizi kontrol ederken ya da finansal işlemler yaparken 4G bağlantınızı kullanın. Kullanıcı bilgilerinin girildiği veya ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiği sırada herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanmanız fazla cesur bir davranıştır. Maillerinizi kontrol etmek ya da banka hesabınıza giriş yapmak gibi hassas işlemleri gerçekleştirmeden önce bağlı bulunduğunuz Wi-Fi ağından çıkış yaparak 4G bağlantınızı kullanabilirsiniz. Hassas işlemlerinizi 4G bağlantınızla yaptıktan sonra Wi-Fi ağına tekrar bağlanabilirsiniz.

3. Wi-Fi ağlarını, cihazınızda kayıtlı tutmayın ve otomatik bağlanma özelliğini kapatın. Şimdiye kadar kaydedilmiş Wi-Fi adlarını kullandığınız bütün cihazlardan temizleyerek ve cihazınızdaki otomatik bağlanma özelliğini kapatarak telefonunuzun otomatik bağlanmasını engelleyin. Her seferinde yeniden bağlanmak rahatsız edici olabilir ancak cihazınızda kayıtlı Wi-Fi ağlarından birini taklit ederek mailiniz, banka hesaplarınız ve kullanıcı bilgileriniz gibi hassas verilerinizi çalmak isteyenlere fırsat vermekten çok daha iyidir.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”28949″ name=”Yurt Dışına Çıkacaklar İçin 10 Önemli Öneri”]

[irp posts=”28914″ name=”Başarılı bir kariyer için edinmeniz gereken 5 yetenek”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir