Akıllı ödeme sistemi artık toplu taşımada kullanılıyor. Ödeme teknolojileri devi Mastercard’ın akıllı şehirlere yönelik geliştirdiği çözümlerden “Temassız Mastercard Toplu Taşıma” uygulaması, Türkiye’de, Mersin, Kocaeli, Muğla ve Gaziantep’ten sonra şimdi de Adana’da hayata geçirildi.

“Akıllı Şehirler”de teknoloji, vatandaşların yaşam kalitesini artırmaya destek olacak bir araç olarak kullanılıyor. Bu araçlar arasında şehir kontrol merkezleri, akıllı şebekeler ve kendi kendini yöneten araçlar gibi pahalı donanım çözümlerinin yanı sıra; akıllı telefon uygulamaları, vatandaşların fikirlerini içeren çoklu kaynaklı çevrimiçi platformlar ve düşük maliyetli çevresel sensörler gibi akıllı teknolojilerden faydalanılıyor. Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard’ın Akıllı Şehirlere yönelik geliştirdiği çözümler arasında yer alan ve dünyanın önemli kozmopolit şehirlerinde kullanılan Temassız Mastercard Toplu Taşıma uygulaması, Türkiye’de Mersin, Kocaeli, Muğla ve Gaziantep’in ardından Adana ilimizde hayata geçirildi. Artık Adana sakinleri ve ziyaretçileri, Mastercard’ın güvenli altyapısıyla temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı veya cep telefonlarını, toplu taşımada ödeme işlemi için kullanılabilecekler. Böylece, dünya genelindeki sayılı Akıllı Şehirler arasına dahil olan Adana’da toplu taşıma ödemeleri, daha basit, hızlı ve güvenli şekilde yapılabilecek.

Mastercard’ın, Londra, Şikago, St. Petersburg, Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerinde sunduğu bu uygulamanın Türkiye’de de yaygınlaşmasıyla, toplu taşıma araçlarını kullananlar, artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, ‘Temassız Mastercard’ kredi ve banka kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna yaklaştırarak ödemelerini yapabiliyorlar.

Mastercard, Akıllı Şehirlere yönelik sunduğu çözümlerle aynı kartla otobüs, metro, tramvay, vapur gibi tüm toplu ulaşım araçlarında, taksilerde, otoparklarda ve ücretli yollardaki gişelerde ödeme imkanı sunuyor. Türkiye’de Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep ve şimdi de Adana’da başlayan Akıllı Şehirler sürecinin hem diğer şehirlere yaygınlaştırılması hem de taksi, otopark ve gişe ödemelerine kadar genişletilmesi planlanıyor.

Bu uygulama sayesinde kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamıyor, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de yaşamıyorlar. Bu sistemin bir diğer avantajı da seyahat severlerin, hangi şehre giderlerse gitsinler gittikleri şehirdeki kart sistemine yabancılık çekmeden, ceplerindeki kartı ulaşımda kullanabilmeleri.

 

 

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

Hayaleturk.com'da yayınladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 2178 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe