Yapay zeka alanında büyük hayalleri olan Eray AKTOKLUK ile yaptığımız özel röportajda “Yapay zeka alanında kendimi geliştirmek istiyorum” dedi.

Son zamanda ODTÜ Robot Yarışması’nda birinciliği ve üçüncülüğü aynı anda kazanan Eray AKTOKLUK, yaptığımız röportaj sırasında “Yapay zeka alanında kendimi geliştirmek istiyorum” dedi.

İşte O Röportaj ;

Eray galiba bu ilk ödülün değil, bir anda gündem oldun ama bize biraz kendinden bahseder misin?

Eray Aktokluk 15 yaşımdayım. Sev Amerikan Kolejinde okuyorum. Çok küçük yaşlarımda fizik, elektronik alanlarına merakım vardı.
Sürekli evde cihazların içini açar anlamaya çalışırdım. Radyo teleskoplara hayran olup astronomiye, foto elektrikten elektrik üretmek için biyolojiye,robotlara merakımla elektronik ve yazılıma ilgi duydum öğrenmeye çabaladım. Teleskobumda oldu mikroskobumda. Ailemden istediklerimi hep bana aldılar.
Küçüklüğüm sürekli merak ve öğrenme ile geçti. Ve tabi bolca hayal kurardım. Bozuk bir radyo devresi ile tencere kapağına monte edip radyoteleskop 7 yaşımda yapmaya çalıştım. 8 yaşımda mikrokontrolörlerle çalışmaya başladım. Bunun gibi onlarca alanda denemelerim vardı.
En son yazılımda karar kıldım sanırım şu anda yapay zeka programlama üzerine son 3 yıldır çalışıyorum.
Kendi kendime öğrenmem zor oluyor özellikle matematik formüllerini anlatılmadan anlamaya çalışmak gerçekten çok çaba gerektiriyor. Ama okulumda aldığım ingilizce eğitimimle yabancı sitelerden çok bilgi öğreniyorum. 50 den fazla ödülüm,patentim, ticarileştirmeye çalıştığım ürünüm var.

 Birinciliği kazanınca ne hissettin, nasıl tepkiler aldın?

Mutlu oluyorsunuz özellikle o kadar emek verip hazırladığınız inandığınız bir robot pisttede mükemmel çalışınca harika oluyor tabiki. Çoğunluk güzel tepkiler alsamda aralarında kötü olanlarda var. Ben iyilerine odaklanıyorum kötü yazıları umursamıyorum çünkü ne yaptığımı nasıl yaptığımı ne kadar çalıştığımı ben biliyorum.

Çok genç yaşta bir çok başarıya imza attın, hayalin nedir?

Dünyanın geleceğini şekillendirecek yapay zeka alanında kendi geliştirdiğim algoritmalarımı kullanabilmek bunlarla dünyayı değiştirmek.

Eğitimini planladın mı? Okumak istediğin ülke ya da okul var mı?


Evet eğitimimi planladım. Şu an en çok istediğim SEV Amerikan Kolejinde okuyorum. Burada çok iyi eğitim aldıktan sonra aldığım eğitim ve diğer projelerimle Amerika’da Massachusetts Institute Of Technology’de okumak istiyorum. Daha çok yapay zeka, algoritma alanlarında dünyada en iyi üniversiteleri düşünüyorum ama ilk sırada MIT var.

Yapay zeka ve robotlar son günlerde dünyanın gündemini meşgul ediyor, sen ne düşünüyorsun, ilerde gerçekten de bir robot istilası yaşar mıyız?


Yapay zeka ile birlikte gelişecek her alanda olduğu gibi askeri alanda ülkelerin güçlerini artırmak için mutlaka kullanılacaktır hatta ilk kulanılacak alan bile diyebiliriz bence. Yaptığı robotlarla Darpa bu konuda lider zaten. Ticari ürünlerde daha yaygın göreceğiz. Bence istila olacaksa internetteki davranışlarımızı izleyen, analiz eden yapay zeka yazılımları ile robotlara bile gerek kalmayacaktır. Ticari istila robota gerek varmı?

Yaşıtların genelde bilgisayar oyunları oynayarak zaman geçiriyor, senin ilgi alanların var mı?


Bende oyun oynarım 🙂 Önemli olan zamanlama iyi yapmak planı çalışmak. Hedeflerinden asla vazgeçmemek gerekiyor. İlgi alanlarım olarak nasıl vakit geçirdiğimi soruyorsanız, yeni çıkan türüne göre filmlere sinemaya gitmeyi severim, yüzmeyi çok severim sezon açıldıktan kapanana kadar fırsatım oldukça giderim ayrıca güzel yemekleri kim sevmez :), projelerim üstünde çalışmayı ve geliştirmeyi çok severim ve en büyük zamanımı bu alana ayırırım.

Üzerinde çalıştığın ya da İcat etmek istediğin farklı bir şey var mı?

Evet bir kaç ürünüm var bunlardan birisinin patentine sahibim. Bunları şu an için gizli tutuyorum. Ama hepsi insanlığın yararı için.

[irp posts=”23616″ name=” Türk Steve Jobs” ODTÜ Robot Günlerinde birinci oldu!”]

Bizlere röportaj yapma şansı verdiği için Eray AKTOKLUK’a teşekkürler ve geleceğinde başarılar dileriz.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir