Dünyaca ünlü ressamlar Van Gogh, Pablo Picasso, Frida Kahlo ve Modigliani’nin hayatını anlatan filmleri sizler için derledik…

Vincent Van Gogh

Hollandalı art izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. On yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlıboya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. Bunların arasında manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportreler bulunmaktadır ve modern sanatın temelleri sayılan cür’etkâr renkler ile canlı, fevrî ve ifade dolu fırça darbeleriyle ayırt edilirler. 37 yaşında yıllardır süren zihin rahatsızlığı ve yoksulluğun ardından intihar etti.

Ölmeyen İnsanlar – Lust For Life (1956) (Van Gogh)

Ressam Vincent van Gogh’un hayatını konu alan ve aynı adlı Irving Stone romanından uyarlanmış olan 1956 ABD yapımı biyografik filmdir. Romanı filme Norman Corwin uyarladı; filmin yönetmenliğini Vincente Minnelli, yapımcılığını ise John Houseman üstlendi.

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

Meksikalı ressam. Bir yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır. Sanatı, sürrealist olarak tanımlanmışsa da kendisi bu tanımı reddetmiştir.

FRİDA  (2000)

Frida, Meksikalı ressam Frida Kahlo’un yaşamından yola çıkan bir film. Sıra dışı bir yaşam süren Kahlo’nun, aynı zamanda hocası olan, yaşamını paylaştığı Diego Rivera’yla olan norm dışı birlikteliğini, Leon Trotsky’yle olan sansasyonel ilişkisini vekadınlarla yaptığı romantik kaçamakları merkezine alan film, özellikle oyuncu kadrosunda yer alan parlak isimlerle, Marksist bir Bohem olarak niteleyebileceğimiz, Frida Kahlo’nun yaşamını beyazperdeye hakkıyla yansıtıyor. 

Pablo Picasso

Tam adı ile Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso, İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır

Surviving Picasso – Picasso ile Yaşamak – 1996

Arianna Huffington’un kitabından uyarlanmış olan film, Picasso’nun en büyük esin kaynağı olan kadınlarla ilişkilerini onlardan biri olan Françoise Gilot’un dilinden aktarıyor. Filmde, kadınlara karşı acımasız ve bencil bir Picasso izliyoruz. Yine de, resim yaparken onu izlemek, kendini tanrılaştırmakta pek de haksız olmadığı hissini yaratıyor.

Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani, 12 Temmuz 1884’te, Livorno’da, yahudi asıllı bir ailede doğan İtalyan ressam ve heykeltraştır…Çoğunlukla portreler yapmıştır.Bu portrelerde, uzun yüzlü ve uzun vücutlu figürlere yer vermiştir. 

Modigliani (2004)

Çizdiği resimlerin gözlerini boş bırakarak imzasını atan rakiplerinin aksine resimlerinin satılmasını umursamayan ve zamanın zengin ressamlarının aksine beş parasız yaşayan, sosyetenin övgülerine rağmen onların ruhsuzluğunu yüzlerine en uygunsuz şekilde vurmaktan da geri durmayan fütursuz bir kişilik.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir

bodrum escort