Eğer tek başınıza zaman geçirmeyi tercih ediyorsanız…IQ seviyesi çeşitli seviyelerde olan 15 bini aşkın insanla mutluluk seviyesi üzerine yapılan araştırmada, sosyalleşerek vakit geçiren ve yalnız vakit geçiren karşılaştırıldı. I

Q ve mutluluk seviyeleri arasındaki ilişkiye yoğunlaşıldığında, ilginç bir şekilde IQ seviyesi yüksek insanların sosyalleşmeye çalışırken ya da arkadaşlarıyla vakit geçirirken daha az mutlu olduğunun farkına varıyorlar.

Bilim insanları bunu “Mutlu Savan Teorisi” diye nitelendiriyor. Bunun anlamı ise geçmişten bize miras kalan bazı şeylerin mutluluk seviyemizi doğrudan etkilediği yönündedir. Peki bu ne demek?

Örneğin; Afrika’daki geri kalmış ve savan yaşamını benimsemiş insanları ele aldığımızda şehir yaşamıyla arasında koskoca bir fark ediyoruz. Şöyle bir düşündüğümüzde yaklaşık 150 insanın dağınık bir biçimde yerleşmiş olduğunu bir yerleşke geliyor gözümüzün önüne. Bu tarz bir yaşam alanı içinde sosyalleşme ve iletişim kurmanın hayati önemini belirtmek anlamsız kalır. Çünkü beslenme gibi ihtiyaçlarını gidermek için insanlar küçük gruplar halinde de olsa topluca hareket etmek zorunda oluyor.

Temel olarak ortaya konmak istenen şey şu;  daha yüksek IQ seviyesine sahip insanlar sürekli bir sosyalleşme ya da iletişim içinde olma zorunluluğu ve de baskısı hissetmeden daha mutlu bir şekilde hayatlarına devam edebiliyorlar. Onları içten bir şekilde buna zorlayan etkenlerin az olmasından da kaynaklı sebepler var. Olayın odak noktası aslında bir süre sonra kendine kendine yetebilme ve insanların kendisi ile konuşabilmesiyle alakalı.

 

Aynı şekilde ortalamanın üzerinde IQ seviyesine sahip bireylerin problem çözme yeteneklerinin normal bireylere göre daha yüksek seviyelerde olduğunu saptıyor. Bu yüzden kendi hayatlarına odaklanmış ve kendileriyle daha çok vakit geçiren insanlar, mutluluk ya da iç güdüsel bir hayatta varoluş çabası içinde olmayı başka insanlara ya da sosyalleşmeye bağlamıyor. Başkalarına ihtiyaç duymuyorlar.

Kendinizle vakit geçirmekten korkmayın, iç sesinize her zaman kulak verin. Başkalarıyla nasıl bir şeyler paylaşıyorsanız. Aynı şeyi günün 1-2 saatini kendinize ayırırken de yapın, kendi iç sesiniz düşüncelerinizle arkadaş olun. Çünkü onların da size ihtiyacı var. Bunu gerçekten yapmaya başladığınızda hayatınızdaki değişimin, sorunlara yaklaşımınızın ve mutluluğun asıl kaynağının başkalarında saklı olmadığının, tamamen kendi içinde olduğunu farkına varacaksınız.

Son olarak yalnız vakit geçirmeyi severseniz ya da seviyorsanız, IQ seviyenizdeki artışa hem siz hem de çevreniz en net şekilde tanık olacaktır. Zeka seviyenizi arttırmak istiyorsanız biraz dışa değil, kendi içinize odaklanmanız gerek, unutmayın.

[irp]

Kaynak: Filoji.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir