Zihninizi güçlendirecek basit ama etkili 10 öneri…

1) Rutin Olarak Tekrar Ettiğiniz Bazı Küçük Davranışları Değiştirmeye Çalışın

Sağ elinizi kullanıyorsanız, günlük ihtiyaçlarınızı sol elinizle halletmeyi deneyin. Ya da bugün eve gelirken o hep geldiğiniz yoldan değil de diğer yoldan gelin. Öğle yemeğini hep yediğiniz restoranda değil de hiç gitmediğiniz bir restoranda yemeyin deneyin.

[irp]

2) Her Gün Sizi Mutlu Eden Fotoğraflara ya da Resimlere Bakmaya Çalışın

Herkesin estetik algısı birbirinden farklıdır. Siz de bu farklılıktan beslenin. Sevdiğiniz bir kişinin fotoğrafına da bakabilirsiniz ya da güne bir manzara resmiyle başlayabilirsiniz. Hatta bunlara odanızın bir duvarında da yer vermek etkili olabilir.

3) Sevdiğiniz Müziği Bir Süre Gözünüz Kapalı Dinlemeye Çalışın

Gözleriniz kapalı olduğunda beyin ritme odaklanmaya çalışır. Hem odak noktanızı değiştirecek hem de farkında olmadan beyninizin birkaç fonksiyonunu çalıştırmış olacaksınız.

[irp]

4) Açık Havada Zaman Geçirin

Beyin açık havadayken soluduğumuz oksijen ile daha açık çalışır. Artı olarak evden ya da ofisten çıkıp gözünüzün görüş menzilini artırdığınızda beyninizin düşünce sınırları da genişleyecektir. Buna bir de yürüyüşü eklediğinidez ortaya dört dörtlük bir beyin egzersizi çıkıyor.

5) Yürürken Kollarınızı Sallayın

Sporun yerini tutmasa bile en azından böyle minik çaplı hareketler zihniniz için etkili.

[irp]

6) Her Zaman Yabancı Bir Dil Öğrenmeyi Deneyin

Hangi dil olduğunu kendiniz seçebilir, öğrendiğiniz birkaç kelimeyi gün içinde tekrarlayabilirsiniz. Gündelik hayatta sayıları her yerde kullanırız. Öğrendiğiniz yabancı dildeki sayıları kullanmaya çalışın, cümlelerin içine yerleştirin.

Türkçe kelime haznenizi geliştirmek için de bu tarz oyunlar oynayabilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni Türkçe kelimelerle cümle kurmaya çalışabilirsiniz.

7) Zihinsel Jimnastik

Beyin kaslarımız da çalıştıkça güçlenir. Bunun için bulmaca çözebilir, kelime oyunları oynayabilirsiniz.

8) Her Gün Okuyun

 

Her gün bir şeyler okumaya çalışın. Dergi, kitap, akademik yazı ya da ilginizi çeken bir içerik. Okuduğunuz yerde beğendiğiniz kelimeleri, cümleleri ise bir yerlere kaydedin ya da not edin.

[irp]

9) Bir Konuyu Nasıl Ele Aldığınızı Gözlemleyin

Düşünceler üzerine düşünmek de denebilir bu duruma. Karmaşıklıktan beslenin.

10) Düzenli Uyumaya Çalışın

Az uyumanın da çok uyumanın da kendine göre artıları eksileri var. Ancak sağlıklı bir vücut ve beyin için düzenli uykunun faydaları tartışmasız ortadadır.

Kaynak:Filoji.com

[irp]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe