Nepotizm, özellikle iş yaşamında akrabalara yönelik yapılan kayırmaları ifade etmek için kullanılan  bir terimdir. Terimin kökeni, Katolik papalar tarafından yeğenlerini kilise içerisinde kardinallik gibi önemli pozisyonlara getirmelerine dayanmaktadır.Latince yeğen anlamına gelen “Nepos” sözcüğünden gelmektedir.

Nepotizm dünya genelinde görülmekte olan bir uygulamadır. Özellikle Asya ve Afrika ülkelerinde kültürel alışkanlıklar ve akrabalığın önemli olması nedeniyle, nepotizm  kötü olarak görülmemektedir. İngiltere’de ise, doğrudan nepotizm olmasa da, sosyal olarak elit ailelerden gelen kişilere yönelik kayırmalar yaygındır.

Örneğin küçük bir yerleşim biriminde kurulan büyük bir fabrikada, birbiriyle akraba olan kişilerin işe alınması bazen kaçınılmazdır. Nepotizm uygulayıp başarılı olan işletmeler de vardır. Ancak bu işletmelerde göze çarpan ortak özellik, görevlendirilecek  pozisyona uygun niteliklere sahip bir “akrabayı” işe almak  ya da terfi ettirmektir. Dolayısıyla körü körüne yapılacak her türlü nepotizm günün sonunda işletmeye zararı olacaktır.

Sonuç olarak nepotizm işletmelere zarar verebilecek bir uygulamadır. Ancak işletmelerin kesinlikle nepotizme karşı olan politikalar yerine, verilecek görevin gerektirdiği özelliklere sahip ise işletmenin mevcut çalışanlarının akrabalarını da işe alabilecek politikalar uygulamaları doğru olacaktır. Böylece nitelikli iş gücü de sırf iş yerinde çalışan birilerinin akrabası olduğu için değerlendirme dışı bırakılmamış olacak. Nepotizm gibi anti-nepotizm de ayrımcı doğru olmayan bir politikadır. Önemli olan, işe yerleştirme ve terfilerde objektif kriterlerin dikkate alınarak görevlerin belirlenmesidir.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe