Gülümsemek sevimli veya eğlenceli bir şeye verdiğimiz istemsiz tepki olarak bilinse de aslında bundan çok daha fazlasını ifade eder. Araştırmalara göre istemli veya istemsiz olarak gülümsemek, ruh halini olumlu yönde değiştiriyor, stres düzeyini düşürüyor ve hatta etrafımızdakileri mutlu ediyor. İşte daha fazla gülümsemeniz için 9 harika sebep!

1. Gülümsemek bulaşıcıdır.

Birini gülümserken gördüğümüzde beynimizin geliştirdiği karmaşık tepki sebebiyle gülümsemek bulaşıcı oluyor. Araştırmalar sadece gülümseyen birini görmenin bile beynimizde yüz ifademizi kontrol eden bölümü aktive ettiğini ve yüzümüzde gülümsemeye neden olduğunu ortaya koyuyor.

2. Gülümsemek stres ve anksiyeteyi azaltıyor.

Stresli durumlarda gülümsemek kolay olmasa da sağlıklı. Stresli bir durumla başa çıkarken gülümseyen deneklerin kalp atışlarının, nötr bir yüz ifadesi takınanlara göre daha düşük olduğu görülmüş. Bir sonraki stres durumunda gülümsemeyi ve kendinizi sakinleştirmeyi deneyin.

3. Gülümsemek endorfin salgılatıyor.

Gülümsemek sizi mutlu eden kimyasalın, yani endorfinin salgılanmasını sağlayarak stres ve kaygıyı azaltıyor. Endorfin koştuğumuzda veya spor yaptığımızda salgılanan ve bizi mutlu eden şey. Koşmadan endorfin salgılamak isterseniz daha fazla gülümseyin.

4. Gülümsemek sizi çekici kılıyor.

Gülümsemek sizin anlayışlı, iyi geçinen ve empati kuran biri olduğunuz algısı yaratıyor. Bir araştırmaya göre gülümsemek, sizi gülümsediğiniz insanlara çekici kılıyor.

5. Gülümsemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Gülümsemek hastalıklarla savaşan akyuvarların üretimini artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Bir araştırmaya göre hikaye anlatıcıların ve kuklacıların hastanede ziyaret ettiği hasta çocukların, ziyaret edilmeyen çocuklara göre daha fazla akyuvara sahip oldukları gözlenmiş.

6. Gülümsemek sizi daha cana yakın yapıyor.

Eğer birkaç arkadaş edinmek istiyorsanız daha fazla gülümseyin! Araştırmalara göre insanlar kendilerine gülümseyen insanlarla sosyal etkileşime girme konusunda daha gönüllüler. Gülümsemeniz insanlara iletişim kurmak istediğiniz mesajını veriyor.

7. Gülümsemek size rahat hissettirir.

Doğal eğilimimiz bize yakın hissettiren ve tanıdığımız şeylere bağlı kalma şeklinde, ancak gülümsemek bu ihtiyacı azaltıyor. Bir araştırmaya göre aksi halde rahatsız ve tuhaf hissedeceğimiz durumlarda gülümsemek daha rahat hissetmemizi sağlıyor.

8. Gülümsemek sizi daha güvenilir gösterir.

Eğer kredibilitenizi artırmak ve daha güvenilir olmak istiyorsanız daha çok gülümseyin. Güven kolay inşa edilen bir duygu değil ancak gülümsemek bu konuda da yardım ediyor. Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcılar gülümseyen kişileri gülümsemeyenlere göre daha güvenilir olarak oyladılar.

9. Gülümsemek sizi daha iyi bir lider yapar.

Eğer liderlik pozisyonundaysanız veya lider olmak istiyorsanız, gülümsemek sizin için başarının anahtarı olabilir. Montpellier Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, üstün yönetim yeteneklerine kıyasla gülümsemenin çok daha etkili bir liderlik tekniği olduğunu ortaya koydular. Bir dahaki sefere liderlik yönünüzü göstermek istediğinizde hafifçe gülümsemeyi deneyin.

 Kaynak:muthispsikoloji.com
[irp posts=”25420″ name=”Zeki İnsanlar Tarafından Kullanılan 10 Manipülasyon Tekniği”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir