37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı geçtiğimiz günlerde okuyucular ile yazar ve yayıncılarını buluşturdu. Fuara benimde katılma imkanım olduğu için çok şanslıyım ama kitaplara doyamadım.Hem sahaflara doyamadım hem de küçük öğrencilerin stantlarda kitap kurcalamalarına, ellerinin kitap poşetleriyle dolu olmasına ve oturabildikleri her yerde aldıkları kitapları kurcalamalarına hayran kaldım, doyamadım.

Yoğun geçen hayatlarımızda kitaba çok az zaman ayırıyoruz, hatta hiç kitap kapağı açmayanlarımız bile oluyor. Bilselerdi insanın stresini yenmesine yardımcı olacak olan şey eski moda hobiler arasında kalan kitap okumak, işte o zaman kitap için ayıracakları vakitleri olurdu. Yanlış okumadınız, 2009’da Sussex Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada stresi yenmenin en etkili yolu kitap okumak, müzik dinlemek, kahve, çay içmek gibi klişe denilen ve eski sayılan hobilerin olduğu ortaya çıkıyor.

[irp posts=”30914″ name=”Kitap Yazmayı Düşünenler İçin Altın Tavsiyeler”]Gençlerimizden kitap okuma alışkınlığı olan, tarzını belirlemiş, listesini yapmış olanlar olduğu gibi birde elektronik ortamda okuyanlar var. ‘’okusunlar yeter ki’’ dediğinizi duyar gibiyim. Fakat ekrandan kitap okuma %20-30 oranında okuma hızını yavaşlatıyor. Ve bence kitap okurken o sayfaları tek tek çevirmeliyiz. Dokunmalıyız, hissetmeliyiz böylece kurmuş olduğumuz bağlamsallık ile hem daha verimli okuruz hem de hisleri hayal dünyamızda yaşayabiliriz.
Ayrıca uzun yıllar kitap okumaya yeterli zaman ayıran insanlarda zihinleri sürekli uyarıldığı için ilerleyen yıllarda hafıza kaybı daha az oluyor ve alzheimer gibi hastalıklara yakalanma oranı daha düşük oluyor. Bununla alakalı Neurology dergisinde yayınlanan bir yazıda şundan bahsediyor ‘’ortalama 89 yaşında olan 294 kişiyle yapılan araştırmaya göre kitap okumak yaşlanma ile gelen hafıza kaybına daha az maruz bırakıyor.’’

[irp posts=”29454″ name=”Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları”]

Kitap okumanın birçok faydası var, elbette biliyorsunuz ama yinede hatırlatmak amaçlı biraz değineceğim. Öncelikle ilk faydası bilgi öğrenmektir, sonra analitik düşünmeyi sağlar, yaratıcı zekaya sahip olmamıza yardımcı olur, hayal dünyamızı genişletir ki hayallerimiz olmadan hedeflerimiz olmaz, hedeflerimiz olmadan önce kendimize sonra çevremize verimli olamayız. Hepsi bu değil elbet, sosyal olarak iletişim gücümüzü arttırır, daha sağlıklı diyaloglar kurmamıza yardımcı olur ve kelime haznemizi genişletir.

Eğer çocuklarınız kitap okuma alışkanlığı kazansın istiyorsanız örnek olmalısınız. Sizi nasıl görürse onu taklit edecektir. Ve en önemlisi uyumadan önce mutlaka hikaye okuyarak büyütün. Göreceksiniz ekranla büyüyen çocuklara oranla daha akışkan konuşacak ve daha fazla kelime kullanacaklar, dertlerini, sevinçlerini daha güzel dışarıya ifade edecekler.

Kitap fuarındaki kalabalıkların hiç bitmemesi dileğiyle…

[irp posts=”1029″ name=”Neden kitap okumalıyız ve kitap okumanın faydaları”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir